St. mar Aleksandra LISOWSKA Mistrzynią Europy w Maratonie

1 zdjęcie w galerii
Aleksandra Lisowska mistrzynią Europy w maratonie kobiet! Nasza reprezentantka osiągnęła największy sukces w swojej karierze i zdobyła dla Polski złoty medal już podczas pierwszego finału ME w lekkoatletyce w Monachium.
Aleksandra LISOWSKA w 2015 roku debiutuje w Maratonie w Poznaniu z wynikiem 2:45:28, co nie było wynikiem zadowalającym, nie dającym perspektyw do wyczynowego uprawiania sportu. Jest wtedy „na sportowym zakręcie”. Dalsze uprawianie sportu staje pod znakiem zapytania. Rozpoczyna służbę w 6-tym Ośrodku Radioelektronicznym w Gdyni. Bieganie schodzi na dalszy plan.

Latem 2016 roku z powodu kontuzji jednej z biegaczek Wojskowej Reprezentacji Polski w Maratonie zostaje poproszona o uzupełnienie składu drużyny na Wojskowe Mistrzostwa Świata w Maratonie w Turynie. Choć trening nie jest w tym czasie regularny, a czasu na przygotowania niewiele - zgadza się. Podejmuje wyzwanie i pomimo przeciętnego wyniku 2:48.59 uzupełnia skład Reprezentacji Polski zdobywając złoty medal w drużynie kobiet!

Wzorowa postawa skutkuje wcieleniem do Wojskowego Zespołu Sportowego w Gdyni, gdzie kolejne lata to konsekwentna poprawa poziomu sportowego. Już wiosną 2017 roku w Wojskowych Mistrzostwach Świata w Ottawie poprawia rekord życiowy do poziomu 2:40,12, za rok jest to już 2:33,13 podczas Orlen Warsaw Marathon. W 2019 zdobywa srebrny medal w drużynie podczas Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych w Wuhan z kolejnym rekordem życiowym 2:31.40.

Następne lata do dalszy progres. W 2020 roku na trudnej trasie Mistrzostw Polski w Oleśnie ponownie poprawia rekord życiowy na 2:30:47 i pierwszy raz zostaje Mistrzynią Polski w Maratonie. W 2021 roku po raz kolejny przesuwa swoje bariery, tym razem jest to wielki postęp, bo wyrównuje Rekord Polski w Maratonie uzyskując w Dębnie wspaniały wynik 2:26.08, broniąc tym samym tytułu mistrzowskiego. Latem reprezentuje Ojczyznę podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio, gdzie zajmuje 32 miejsce. Nie jest usatysfakcjonowana z tego występu.

Wiosną bieżącego roku po raz kolejny wyróżnia się wzorową postawą, wspierając na ochotnika w potrzebie reprezentację Wojska Polskiego w Wojskowych Mistrzostwach Świata w Maratonie w Limie, pomimo wcześniejszego zwolnienia z udziału w tej imprezie. Zabezpiecza walkę koleżanek z drużyny w walce o złoty medal Mistrzostw.

Zdobywane przez te lata doświadczenie procentuje w Maratonie w Monachium, gdzie w Święto Wojska Polskiego, 15 sierpnia 2022 roku staje na starcie rywalizacji z najlepszymi biegaczkami starego kontynentu. Od początku biegu utrzymuje się w licznej czołówce wyścigu. Nie wychodzi na czoło, konsekwentnie pokonuje kolejne kilometry królewskiego dystansu. Grupa topnieje, a nasza reprezentantka w czerwonych spodenkach i białej koszulce z godłem na piersi z lekkością prze do przodu. Po trudnym 35. kilometrze biegu jest jasne, że ma szansę włączyć się do walki o medale, jednak rywalki posiadają lepsze rekordy życiowe, a także dysponują lepszym finiszem. Absolutnie nie jest faworytką rywalizacji. Jednak st. mar. Aleksandra LISOWSKA wykorzystuje swoją najsilniejszą broń – długi finisz, na który decyduje się po 40 kilometrze. Rywalki są bezradne, choć przewaga nie jest duża, utrzymuje się do mety wyścigu. Ze łzami radości przecina wstęgę, zostaje pierwszą w historii polski Mistrzynią Europy w Maratonie!

Jest to wspaniałe rozpoczęcie Mistrzostw Europy dla Polski, gdyż dodatkowo wraz z szer. Angelika MACH i st. szer. Monika JACKIEWICZ, zdobywa brązowy medal w rywalizacji drużynowej.