Borsuk

Autor zdjęcia: st. chor. R.Mniedło / 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej

Borsuk

Borsuk to szkolenie prowadzone od 2010 roku. Na przestrzeni lat pod tym kryptonimem skrywały się różne formy szkoleniowe, począwszy od ćwiczenia dowódczo – sztabowego wspomaganego komputerowo, aż po formę ćwiczenia taktycznego z wojskami. Jest to nie tylko sprawdzenie ćwiczących stanowisk dowodzenia, ale również egzamin z praktycznego wykonywania zadań przez wojska w realnym terenie.

Cele szkoleniowe cyklicznego, odbywającego się rokrocznie ćwiczenia to między innymi rozwiązywanie taktycznych problemów podczas przygotowania i prowadzenia działań w różnych sytuacjach pola walki. Zasadniczym elementem tła do przeprowadzenia kolejnych edycji ćwiczenia jest hipotetyczny scenariusz rozwoju międzynarodowej sytuacji kryzysowej, umiejscowiony w aplikacyjnym środowisku geopolitycznym, w następstwie którego dochodzi do konieczności użycia sił zbrojnych.

Prócz zaangażowanych w ćwiczenie oddziałów i pododdziałów 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, swoją kontrybucję w to szkoleniowe przedsięwzięcie włożyli również przedstawiciele niemieckiej Bundeswehry oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Na przestrzeni niemal dekady w ćwiczeniu wykorzystywane były między innymi czołgi Leopard 2A4 i 2A5, amerykańskie czołgi Abrams M1, transportery opancerzone KTO Rosomak, Bradley oraz niemieckie  Mardery, sprzęt artyleryjski, przeciwlotniczy, czy łączności.