Z sercem na pokładzie

17 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: kmdr ppor. Marcin Braszak
W czwartek (9.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała kolejne w tym roku zadanie transportu organów przeznaczonych do przeszczepu w ramach Akcji Serce. Lot zrealizowano po trasie Gdynia – Goleniów – Gdynia.
W środę wieczorem (8.06) Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu medycznego, w ramach "Akcji Serce". Zgodnie z przyjętymi procedurami, wytypowano załogę i samolot transportowo-desantowy M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach. W czwartek o godzinie 15.06 samolot M28B wystartował z lotniska macierzystego Oksywie i po godzinnym locie wylądował na lotnisku w podszczecińskim Goleniowie. Na pokładzie samolotu znajdował się personel medyczny z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku wraz z przeznaczonym do przeszczepu organem. Po lądowaniu lekarze udali się natychmiast do szpitala w Szczecinie, gdzie już oczekiwał pacjent. O godzinie 16.18 Bryza wystartowała w drogę powrotną, lądując w Gdyni o godzinie 17.17.

***
 
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w "Akcji Serce" od 2007 roku. W akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu, w ramach zorganizowanego systemu „Akcji Serce", uczestniczą załogi samolotów transportowo-desantowych M28B Bryza z 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego.