Pożegnanie II zmiany PKW Turcja

29 zdjęć w galerii
We wtorek (2.11) na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach uroczyście pożegnano, odlatujących na teatr działań, żołnierzy II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego TURCJA.
Żołnierzy wyruszających na drugą zmianę PKW w Turcji pożegnali: Dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowódca Komponentu Morskiego, wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Andrzej Szczotka, dowódcy baz lotnictwa morskiego oraz kadra kierownicza BLMW. Dowódca COM życzył żołnierzom powodzenia w wykonywaniu zadań mandatowych oraz szczęśliwego powrotu po zakończeniu działań. Dowódca BLMW życzył udającym się na misję żołnierskiego szczęścia i zapewnił o gotowości do pomocy w trakcie trwania misji. Dowodzący II zmianą PKW, kmdr por. pil. Sebastian Rak podziękował za obdarzenie zaufaniem i zgłosił gotowość zmiany PKW do prowadzenia działań mandatowych. Modlitwę w intencji żołnierzy udających się na misję odmówił ks. por. Tomasz Wojciechowski, kapelan BLMW. Protokolarnego przekazania sił pomiędzy Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych a Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych dokonali: dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Andrzej Szczotka i Dowódca Centrum Operacji Morskich - Dowódca Komponentu Morskiego, wiceadmirał Krzysztof Jaworski.

W południe żołnierze II zmiany, samolotem Sił Powietrznych C-130E Hercules, przemieścili się do bazy Incirlik na południu Turcji. Po przejęciu obowiązków, rozpoczną działania mandatowe w ramach misji. Wtedy do kraju powróci pierwsza zmiana PKW, która rozpoczęła działania w kwietniu 2021 roku.

* * *

Program zapewnienia wsparcia poszczególnym krajom Sojuszu (Assurance Measures) NATO rozpoczął się w 2014 roku. W 2015 r. Członkowie NATO zdecydowali się na pakiet środków obronnych dla Turcji w obliczu niestabilnej sytuacji w regionie. Obejmują one zwiększoną obecność samolotów wczesnego ostrzegania AWACS, działalność policyjną w powietrzu, zwiększoną obecność marynarki wojennej, w tym wizyty w portach i ćwiczenia. Obecność sojuszników oznacza także wsparcie wywiadowcze, obserwacji i rozpoznania (ISR) oraz obecność samolotów patrolowych we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego i na Morzu Czarnym. Działania wspierające Turcję prowadzone są z lądu, z morza i z powietrza we wschodniej części terytorium Sojuszu Północnoatlantyckiego.

14 września 2020 roku Prezydenta RP wydał postanowienie o użyciu Polskiego kontyngentu Wojskowego w ramach Dostosowania Środków Wzmocnienia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji, wschodnim akwenie Morza Śródziemnego oraz Morzu Czarnym. Zadaniem PKW jest patrolowanie wschodniej części Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, współpraca ze stałymi zespołami morskimi NATO oraz dowództwem Sił Morskich NATO (MARCOM) w Northwood. Trzon PKW Turcja stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a podstawowym środkiem kontyngentu jest samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. Od 28 października br. jest to maszyna z numerem 1017 zwana „Białą Damą”. Kontyngent wraz z samolotem stacjonuje na tureckim lotnisku Incirlik. Pierwszą zmianę PKW Turcja uroczyście pożegnano 20 kwietnia 2021 roku na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach.