Poszukiwania w Rozewiu

Autor zdjęcia: kmdr ppor. Marcin Braszak
Wczoraj dwie załogi SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej prowadziły akcję poszukiwaczą dwóch mężczyzn, którzy nie wyszli z wody na plaży w Rozewiu. Najpierw zadysponowano śmigłowiec z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, a następnie z darłowskiej grupy lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego.
Wczoraj, o godzinie 11.20 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym „Rozbitek w wodzie”. Z przekazanych przez koordynujących akcję wynikało, że w Rozewiu nie powrócili z wody na plażę dwaj mężczyzni. Śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3WARM Anakonda z załogą, dowodzoną przez kpt. pil. Piotra Bugajskiego, wystartował w kierunku rejonu poszukiwań o godzinie 11.24. Po dolocie do rejonu, o godzinie 11.34 rozpoczęto przeszukiwanie powierzchni wody, zgodnie z otrzymanymi koordynatami, współracując w tym zakresie z jednostkami nawodnymi Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Po godzinie poszukiwań załoga zidentyfikowała dryfujące w toni wodnej ciało jednego z poszukiwanych. Koordynaty miejsca przekazano na uczestniczący w akcji statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa m/s Bryza, której załoga podjęła poszukiwanego. Mimo przeprowadzonej reanimacji mężczyzny nie udało się uratować. O godzinie 11.57, wobec kończącego się paliwa, załoga podjęła decyzję o powrocie na lotnisko startu, lądując na lotnisku Oksywie o godzinie 13.07. Poszukiwania z wody kontynowały jednostki nawodne. W tym samym czasie w stan gotowości postawiona została załoga dyżurna śmigłowca W-3WARM darłowskiej grupy lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, dowodzona przez kmdr por. pil. Wojciecha Koliczko. Po dolocie do Rozewia załoga śmigłowca rozpoczęła poszukiwania we współpracy z jednostkami nawodnymi.  O godzinie 15.35, wobec kończącego się paliwa śmigłowiec opuścił rejon akcji kierując się na lotnisko Oksywie, na którym lądował o godzinie 15.50. O godzinie 16.15 decyzją koordynujących akcję poszukiwania zakończono. Darłowska Anakonda wystartowała z Oksywia w drogę powrotną na lotnisko macierzyste i lądowała w Darłowie o godzinie 17.52.
***
Była to 705 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i 16. przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 371 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.