Poszukiwania kitesurfera

Autor zdjęcia: kmdr ppor. Marcin Braszak
Załoga dyżura SAR z Gdyni-Babich Dołów poszukiwała rozbitka na Zatoce Puckiej. Służby zostały postawione w stan gotowości odnalezieniem elementów kite’a.
W poniedziałek (20.09) załoga SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, pełniąca dyżur ratowniczy na lotnisku Oksywie, zadysponowana została do poszukiwa kiteserfera, którego sprzęt odnaleziono na wodach Zatoki Puckiej. Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. pil. Pawła Estala, wystartowała do lotu treningowego o godzinie 19.30 i pięć minut po starcie otrzymała zadanie poszukiwania zaginionego, w rejonie Jastarni. W trakcie poszukiwań załoga zlokalizowała unoszący się na wodzie latawiec, a chwilę później deskę. Koordynaty miejsca przekazano na jednostkę Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa R-20, prowadzącą poszukiwania z wody. Po kilkunastu minutach poszukiwań załoga została poinformowana, że poszukiwany został odnaleziony na brzegu, a jego zdrowiu i życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Akcję przerwano i śmigłowiec wylądował na lotnisku macierzystym w Gdyni-Babich Dołach o godzinie 20.37.
* * *
     
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.