Płuca na pokładzie Bryzy

Autor zdjęcia: kmdr ppor. Marcin Braszak
W czwartek (24.06) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego przeprowadziła kolejną w tym roku akcję transportu medycznego, organów przeznaczonych do przeszczepu. Tym razem transportowane były płuca.
W środę wieczorem Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu medycznego, w ramach "Akcji Serce". Zgodnie z przyjętymi procedurami, wytypowano załogę i samolot transportowo-desantowy M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach. W czwartek o godzinie 15.11 samolot M28B, z załogą dowodzoną przez kmdr por. pil. Romana Czyża, wystartował z lotniska macierzystego Oksywie i o 16.50 wylądował na lotnisku we Wrocławiu, oczekując na personel medyczny z organem przeznaczonym do przeszczepu. O godzinie 19.00 załoga rozpoczęła lot powrotny do Trójmiasta. Bryza wylądowała na gdańskim lotnisku Rębiechowo o godzinie 20.27 i zespół medyczny udał się do Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Gdańsku, gdzie już oczekiwał pacjent. Dziesięć minut później samolot powrócił na lotnisko macierzyste w Oksywiu, kończac akcję.

 * * *

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w "Akcji Serce" od 2007 roku. W akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu, w ramach zorganizowanego systemu „Akcji Serce", uczestniczą załogi samolotów transportowo-desantowych M28B Bryza z 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego.