Nocne poszukiwania

Autor zdjęcia: kmdr ppor. Marcin Braszak
W piątkową noc (23.07), załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach postawiona została, ponownie tej doby, w stan gotowości alarmem ratowniczym „Rozbitek na morzu”. Do służb ratowniczych spłynęła informacja, że w wodzie, na wysokości plaży w Sopocie pomocy może potrzebować mężczyzna; na brzegu odnaleziono jego rzeczy.
O godzinie 02.23 śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3WARM Anakonda z załogą, dowodzoną przez kpt. pil. Pawła Januszko, wystartował w kierunku rejonu poszukiwań, nawiązując łączność ze służbami koordynującymi akcję. Po dolocie do rejonu, o godzinie 02.30 rozpoczęto przeszukiwanie, zgodnie z otrzymanymi koordynatami, współracując w tym zakresie z jednostkami nawodnymi Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz sopockiego WOPR. O godzinie 04.44, wobec kończącego się paliwa, załoga podjęła decyzję o powrocie na lotnisko startu, lądując na lotnisku Oksywie o godzinie 04.52. Poszukiwania z wody kontynowały jednostki nawodne. Mężczyzna został odnaleziony przez policję w jednym z trójmiejskich hoteli.
***
Była to 704 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i 15. przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 371 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.