Na pomoc rozbitkom

Autor zdjęcia: kmdr ppor. Marcin Braszak
Wczoraj po południu lotnicy SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadzili pierwszą w tym roku akcję poszukiwawczo-ratowniczą. Załoga śmigłowca W-3WAR Anakonda pospieszyła z pomocą rozbitkom z zatopionego kutra rybackiego.
W niedzielę popołudniu (9.01), o godzinie 17.08 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, pełniąca dyżur ratowniczy na lotnisku Oksywie, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym „rozbitek na morzu”. W trakcie otrzymanego sygnału załoga odbywała lot treningowy i natychmiast podjęła zadanie, kierując się na wskazaną pozycję. Z przekaznych załodze informacji wynikało, że 11 mil morskich na północ od Władysławowa zatonął kuter rybacki, a rozbitkowie znajdują się na tratwie ratunkowej. Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. pil. Marcina Chałubińskiego, doleciała do rejonu działań o godzinie 17.25, lokalizując rozbitków na tratwie ratukowej. W rejonie akcji znalazł się także statek ratowniczy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa m/s Bryza, który podjął rozbitków na swój pokład. Po upewnieniu się że wszyscy poszkodowani znaleźli się na pokładzie statku ratowniczego i żaden z nich nie potrzebuje natychmiastowej pomocy lekarskiej, załoga śmigłowca opuściła rejon akcji, lądując na lotnisku Oksywie o godz. 18.04.

***

Była to 716 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i pierwsza przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 376 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.