Kolejny lot po życie

Autor zdjęcia: kmdr ppor. Marcin Braszak
W poniedziałek (23.05) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała zadanie transportu medycznego organów przeznaczonych do przeszczepu w ramach „Akcji Serce”. Lot zrealizowano po trasie Gdynia – Katowice – Gdańsk – Gdynia.
W niedzielę (22.05) wieczorem Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu medycznego, w ramach "Akcji Serce". Zgodnie z przyjętymi procedurami, wytypowano załogę i samolot transportowo-desantowy M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach. W poniedziałek, o godzinie 3.01, samolot M28B Bryza wraz z zespołem lekarzy transplantologów z gdańskiego Uniwersyteckiego Centrum Medycznego wystartował z lotniska macierzystego Oksywie i o godzinie 4.30 wylądował na lotnisku w Katowicach. O godz. 7.54 na pokład Bryzy ponownie weszli medycy, tym razem już z organem przeznaczonym do przeszczepu i rozpoczął się powrotny lot do Trójmiasta. Bryza wylądowała na lotnisku w Gdańsku-Rębiechowie o godz. 9.26, a lekarze udali się natychmiast do Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Medycznego, gdzie już oczekiwał pacjent. Chwilę później Bryza wystartowała w kierunku lotniska macierzystego, lądując o godzinie 9.48 i kończąc akcję.

***
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w "Akcji Serce" od 2007 roku, kiedy to na prośbę lekarzy z Gdańska lotnicy morscy wykonali przelot po trasie Gdynia – Bydgoszcz – Gdynia. Początkowo w transportach medycznych wykorzystywano śmigłowce, a od 2014 roku już tylko samoloty. W akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu, w ramach zorganizowanego systemu „Akcji Serce", uczestniczą załogi samolotów transportowo-desantowych M28B Bryza z 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego.