Ewakuacja medyczna ze statku

Autor zdjęcia: kmdr ppor. Marcin Braszak
Załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego przeprowadziła kolejną w tym roku akcję ewakuacji medycznej z jednostki znajdującej się na Bałtyku. Tym razem natychmiastowej pomocy medycznej potrzebował jeden z załogantów statku HORIZON GEODISCOVERY.
We wtorek  (21.09) załoga SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, pełniąca dyżur ratowniczy na lotnisku Oksywie, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym „pomoc medycza”. Z przekaznych załodze informacji wynikało, że jeden z załogantów statku HORIZON GEODISCOVERY, znajdującego się ok. 23 mil morskich na północ od Łeby, prawdopodobnie doznał wylewu, co wymagało natychmiastowej hospitalizacji. Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. pil. Marcina Chałubińskiego, wystartowała o godzinie 9.28, kierując się na pozycję statku. Po wejściu w rejon jednostki, na jej pokład opuszczono ratownika, który o godzinie 10.06 podjął poszkodowanego na pokład śmigłowca. O godzinie 10.39 Anakonda wylądowała na lądowisku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku i poszkodowany został przekazany służbom medyczym. Po przetransportowaniu chorego, śmigłowiec uzupełnił paliwo na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie i wystartował w drogę powrotną o godzinie 11.52. Po czterdziestu minutach lotu załoga wylądowała na lotnisku macierzystym, w Gdyni-Babich Dołach.
***
Była to 712 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i 23. przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 374 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.