Ewakuacja medyczna z okrętu

16 zdjęć w galerii
W piątkowe popołudnie (30.07) załoga dyżurna SAR z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego przeprowadziła akcję ewakuacji medycznej z okrętu ratowniczego ORP Lech. Jeden z członków załogi okrętu doznał poważnego uszkodzenia dłoni, wymagającego specjalistycznej szpitalnej pomocy medycznej.
Załoga dyżurna SAR z darłowskiej grupy lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: "pomoc medyczna” o godzinie 13.10. Z przekaznych załodze informacji wynikało, że jeden z członków załogi ORP Lech, znajdującego się na zachodnim Bałtyku, doznał urazowej amputacji kciuka, co wymagało natychmiastowej hospitalizacji. Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kmdr por. pil. Wojciecha Koliczko, wystartowała o godzinie 13.25. Po godzinie lotu maszyna weszła w rejon okrętu, który w tym czasie znajdował się 100 km na północ od Świnoujścia. Na pokład ORP Lech opuszczono ratownika, który podjął poszkodowanego na pokład śmigłowca. O godzinie 15.14 Anakonda wylądowała na lądowisku w Koszalinie, skąd poszkodowany natychmiast trafił do Szpitala Wojewódzkiego. Cztery minuty później śmigłowiec, wystartował w drogę powrotną, na lotnisko macierzyste w Darłowie, na którym wylądował o godzinie 15.44, kończąc akcję ratowniczą.
***
Była to 706 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i 18. przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 372 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.