Ewakuacja medyczna na ląd

Ewakuacja medyczna na ląd

Autor zdjęcia: BL MW
W sobotę (12.06) w godzinach popołudniowych załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, pospieszyła z pomocą choremu pracownikowi platformy wiertniczej. Konieczna była ewakuacja medyczna na stały ląd.

Załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni-Babich Dołów, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: "pomoc medyczna” o godzinie 18.13. Jeden z pracowników platformy wiertniczej Petro Giant, znajdującej się ok. 70 km na północ od Władysławowa, wymagał hospitalizacji. Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. pil. Piotra Bugajskiego, wystartowała w kierunku platformy o godzinie 18.22, lądując na jej pokładzie po 34 minutach lotu. Start z platformy, z poszkodowanym na pokładzie, nastąpił o godzinie 19.00. O godzinie 19.28 śmigłowiec wylądował na lotnisku Oksywie. Poszkodowany został natychmiast przekazany, oczekującym już na lotnisku, służbom medycznym.


***


Była to 696 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i siódma przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 368 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Powiązane artykuły