Dwie akcje ratownicze

Autor zdjęcia: kmdr. ppor. Marcin Braszak
Dwie akcje poszukiwawczo-ratownicze przeprowadziły w ten weekend załogi śmigłowców W-3WARM z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. W piątek (19.11) poszukiwano kitesurfera w okolicy Karwi, zaś w niedzielne popołudnie ewakuowano pracownika platformy wiertniczej.
W piątek (19.11) załoga SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, pełniąca dyżur ratowniczy na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach, zadysponowana została do poszukiwa kitesurfera, którego widziano w okolicach Karwi, w bardzo niesprzyjających warunkach meteorologicznych. Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. pil. Pawła Estala, wystartowała o godzinie 16.30 i skierowała się w rejon obejmujący wybrzeże od Jastrzębiej Góry do Karwi. Po pięćdziesięciu minutach poszukiwań załoga przerwała poszukiwania, na polecenie służb koordynujących akcję i wylądowała na lotnisku Oksywie o godzinie 17.34.

W niedzielę  (21.11) załoga SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym „pomoc medycza”. Z przekaznych załodze informacji wynikało, że jeden z pracowników platformy Petrobaltic doznał uszkodzenia nogi i wymaga ewakuacji na ląd. Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. pil. Marka Wawrzyniaka, wystartowała o godzinie 13.15, kierując się na pozycję platformy. Po godzinie lotu śmigłowiec wylądował na platformie, a na jego pokładzie znalazł się poszkodowany, wstępnie zaopatrzony medycznie. O godzinie 13.31 Anakonda wylądowała na lotnisku Oksywie i poszkodowany został przekazany służbom medyczym.

***

Niedzielna akcja była 714. w historii BLMW i 25. przeprowadzoną w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 375 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.