Betlejemskie Światło Pokoju 2021

14 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: kmdr ppor. Marcin Braszak
Od 1991 roku Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. W ubiegłym roku Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej odpowiedzieła na prośbę Chorągwi Gdańskiej ZHP, transportując ogień po trasie Kraków – Gdynia, na pokładzie samolotu M28B Bryza. Także i w tym roku, w tym zacnym przedsięwzięciu, nie mogło zabraknąć lotników morskich.
Samolot transportowo-desantowy M28B Bryza, z załogą dowodzoną przez dowódcę BLMW, kmdr. pil. Andrzeja Szczotkę i grupą harcerzy chorągwi gdańskiej wystartował w niedzielę w południe (12.12) z macierzystego lotniska w Gdyni-Babich Dołach i skierował się na lotnisko Kraków-Balice. Tam na pokład samolotu trafił ogień betlejemski, przekazany tradycyjnie przez skautów słowackich harcerzom z Polski, na polanie Głodówka przy granicznej Łysej Polanie k. Zakopanego. Kilka minut przed 17.00 morska Bryza wylądowała w Gdyni-Oksywiu i w trakcie krótkiej uroczystości Światło zostało przekazane hufcom chorągwi gdańskiej. Za ich pośrednictwem trafi do mieszkańców Pomorza.
 * * *
Betlejemskie Światło Pokoju to inicjatywa, którą rozpoczęto w 1986 r. w Austrii. Od 1987 roku patronat nad akcja sprawują skauci austriaccy. Światło, symbolizujące uniwersalne wartości braterstwa i pokoju, zapalane jest tradycyjnie w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem itransportowane do Wiednia. Tutaj, w trakcie ekumenicznej uroczystości płomień przekazywany jest przedstawicielom organizacji skautowych, które w sztafecie przenoszą Światło do poszczególnych krajów. Harcerki i harcerze ZHP zwyczajowo otrzymują ogień od skautów słowackich, a następnie przekazują go dalej do Niemiec, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Białorusi, Rosji i Szwecji. Także i w tym roku, ze względu na obostrzenia pandemiczne transport ognia do innych krajów zapewniają macierzyste organizacje skautowe. Hasłem tegorocznej edycji Betlejemskiego Światła Pokoju jest: „Światło Nadziei”