Akcja Serce

Akcja Serce

Autor zdjęcia: BL MW
W czwartek, 10 czerwca br., załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego przeprowadziła pierwszą w tym roku akcję transportu medycznego, organów przeznaczonych do przeszczepu.

W środę wieczorem (9 czerwca) Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu medycznego, w ramach "Akcji Serce". Zgodnie z przyjętymi procedurami, wytypowano załogę i samolot transportowo-desantowy M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach. W czwartek (10 czerwca), o godzinie 13.03 samolot M28B, z załogą dowodzoną przez kmdr por. pil. Romana Czyża, wystartował z lotniska macierzystego Oksywie i po godzinie i dwudziestu minutach lotu wylądował na lotnisku Okęcie w Warszawie, oczekując na personel medyczny z organem przeznaczonym do przeszczepu. O godzinie 16.48 załoga rozpoczęła lot powrotny do lotniska Oksywie. Lądowanie nastąpiło o godzinie 17.52 i zespół medyczny udał się do Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Gdańsku, gdzie już oczekiwał pacjent.


* * *


Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w "Akcji Serce" od 2007 roku. W akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu, w ramach zorganizowanego systemu „Akcji Serce" uczestniczą załogi samolotów transportowo-desantowych M28B Bryza.