Akcja ratownicza

Autor zdjęcia: kmdr ppor. Marcin Braszak
Załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach przeprowadziła w poniedziałek, 27.12 akcję ewakuacji medycznej z platformy wiertniczej Baltic Beta. Jeden z pracowników platformy skarżył się na silne bóle brzucha.
O godzinie 14.00 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego W Gdyni-Babich Dołach, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: "ewakuacja medyczna”. Z przekaznych informacji wynikało, że pracownik platformy Baltic Beta skarży się na silne bółe brzucha i wymagana jest jego ewakuacja do szpitala. Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. pil. Pawła Estala, wystartowała w kierunku platformy o godz. 14.20. Dwadzieścia trzy minuty później śmigłowiec wylądował na jej pokładzie, a do śmigłowca przetrasportowano poszkodowanego. O godzinie 15.28 mężczyzna został przekazy służbom medycznym, oczekującym na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach.

***
Była to 715. akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i 26. przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 376 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.