Akcja ratownicza na platformie

Autor zdjęcia: kmdr ppor. Marcin Braszak
Załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach przeprowadziła wczoraj wieczorem (3.08) akcję ewakuacji medycznej z platformy wiertniczej LOTOS PETROBALTIC. Jeden z pracowników platformy potrzebował pomocy medycznej i ewakuacji na ląd.
O godzinie 19.09 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego W Gdyni-Babich Dołach, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: "ewakuacja medyczna”. Z przekaznych informacji wynikało, że pracownik platformy LOTOS PETROBALTIC, znajdującej się ok. 70 km na północ od Jastarni, odczuwał problemy z oddychaniem. Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. pil. Marka Wawrzyniaka, wystartowała w kierunku platformy o godz. 19.21. Po półgodzinnym locie śmigłowiec wylądował na platformie, a na jego pokład podjęto poszkodowanego. O godzinie 20.07 Anakonda wystartowała z platformy i skierowała się na lądowisko przyszpitalne 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku-Oliwie. Lądowanie nastąpiło o godzinie 20.45 i poszkodowanego natychmiast przekazano służbom medycznym. O godzinie 21.05 załoga powróciła na lotnisko macierzyste Oksywie.
***

Była to 708. akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i 19. przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 372 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.