Akcja Serce

Autor zdjęcia: kmdr ppor. Marcin Braszak
W czwartek (28.04) załoga samolotu transportowo – desantowego M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała kolejne zadanie transportu medycznego organów przeznaczonych do przeszczepu. Lot zrealizowano po trasie Gdynia – Poznań – Warszawa – Gdynia.
Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu medycznego, w ramach "Akcji Serce". Zgodnie z przyjętymi procedurami, wytypowano załogę i samolot transportowo-desantowy M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach. W czwartek, o godzinie 9.34, samolot M28B Bryza wystartował z lotniska macierzystego Oksywie i po godzinie lotu wylądował na lotnisku Krzesiny. O 12.10 na pokład Bryzy wszedł zespół lekarzy transplantologów z organem przeznaczonym do przeszczepu i rozpoczął się godzinny lot do Okęcia. Po lądowaniu lekarze udali się natychmiast do Kliniki Klinik Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie, gdzie już oczekiwał pacjent. W drogę powrotną Bryza wystartowała o godzinie 13.59 i wylądowała na lotnisku Oksywie o godzinie 15.24, kończąc akcję.

***
 
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w "Akcji Serce" od 2007 roku, kiedy to na prośbę lekarzy z Gdańska lotnicy morscy wykonali przelot po trasie Gdynia – Bydgoszcz – Gdynia. Początkowo w transportach medycznych wykorzystywano śmigłowce, a od 2014 roku już tylko samoloty. W akcjach transportu zespołów medycznych z organami do przeszczepu, w ramach zorganizowanego systemu „Akcji Serce", uczestniczą załogi samolotów transportowo-desantowych M28B Bryza z 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego.