Poszukiwania przy plaży w Jarosławcu

Wczoraj, 23 sierpnia załoga dyżurna SAR z darłowskiej grupy lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego prowadziła poszukiwania na plaży w Jarosławcu. Do wody wpadł mężczyzna, który poślizgnął się na jednym z gwiazdobloków.
Darłowska załoga dyżurna SAR postawiona została w stan gotowości o godzinie 10.52. Dwanaście minut później śmigłowiec poszukiwawczo- ratowniczy W-3WARM Anakonda, z załogą dowodzoną przez kmdr. pil. Wojciecha Koliczko, wystartował do rejonu akcji. Poszukiwania zaginionego mężczyzny prowadziły, z wody, także jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Straży Granicznej i Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. O godz. 11.11 załoga śmigłowca rozpoczęła przeszukiwanie wskazanego rejonu, przekazując informacje o charakterystyce akwenu ratownikom na wodzie. O godz. 13.17, śmigłowiec, ze względu na małą pozostałość paliwa rozpoczął powrót na macierzyste lotnisko w Darłowie, na którym lądował o 13.31. Poszukiwanego mężczyzny nie odnaleziono.

* * *

Była to 683 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i siedemnasta przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 363 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.