Anakonda ewakuowała chorego pracownika platformy wiertniczej

Autor zdjęcia: kmdr ppor. Marcin Braszak
Wczoraj w południe załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, pospieszyła z pomocą choremu pracownikowi platformy wiertniczej. Konieczna była ewakuacja medyczna na stały ląd.
W czasie gdy na płycie lotniska 43. Bazy Lotnictwa Morskiego odbywała się uroczysta zbiórka z okazji święta BLMW i 100 lecia morskich skrzydeł, załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni-Babich Dołów, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: "pomoc medyczna”. Jeden z pracowników platformy wiertniczej, znajdującej się na Bałtyku, wymagał hospitalizacji. Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. Pawła Estala, osiągnęła gotowość do działań o godz. 10.53 i wystartowała pięć minut później w kierunku platformy, lądując na jej pokładzie o godz. 11.28. Ratownicy: pokładowy i medyczny dokonali oceny stanu zdrowia poszkodowanego i przygotowali go do transportu lotniczego. Start z platformy Anakonda wykonała minutę później i wylądowała na lotnisku Oksywie o 12.11. Poszkodowany został natychmiast przekazany służbom medycznym.
***
Była to 676 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i dziesiąta przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 360 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.