Anakonda ponownie ewakuuje z promu

Anakonda ponownie ewakuuje z promu

Autor zdjęcia: BL MW
W niedzielne popołudnie załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, pospieszyła z pomocą choremu pasażerowi promu. Prom Stena Vision znajdował się ok. 20 km na północ od Karwi.

W niedzielę, 21 czerwca, o godzinie 12.26 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni-Babich Dołów, postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: "pomoc medyczna”. Jeden z pasażerów, promu Stena Vision, skarżył się na bardzo silne bóle brzucha. Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda, dowodzona przez kpt. Pawła Januszko, osiągnęła gotowość do działań dziesięć minut później i o godz. 12.44 wystartowała w kierunku promu. Nad jednostką śmigłowiec dokonał zawisu, a na jej pokład opuszczono ratownika, który dokonał oceny sytuacji. O godz. 13.11, poszkodowany w stanie stabilnym, z ostrymi bólami brzucha, podjęty został, za pomocą trójkąta ratowniczego, na pokład śmigłowca, który natychmiast rozpoczął powrót do lotniska Oksywie. Lądowanie nastąpiło o godzinie 13.28 i poszkodowany został przekazany, oczekującym na lotnisku służbom medycznym.


***


Była to 675 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW i dziewiąta przeprowadzona w tym roku. W tym czasie udzielono pomocy 359 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz „Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.