None

100 lecie lotnictwa morskiego

1 zdjęcie w galerii
Autor zdjęcia: BLMW
Rok 2019 był dla BLMW rokiem szczególnym – Brygada obchodziła swoje 25 lecie, a zwieńczeniem obchodów jubileuszu było wręczenie sztandaru wojskowego dla dowództwa BLMW. Nie mniej szczególny jest rok 2020.
Sto lat temu, w lipcu 1920 roku, pięć miesięcy po symbolicznych zaślubinach Polski z Bałtykiem powstała w Pucku Baza Lotnictwa Morskiego. Już po dwóch tygodniach, mechanicy, dysponując zaledwie kilkoma wrakami, pozostawionymi przez armię pruską, zmontowali wodnosamolot typu Friedrichshafen FF.33 H, którym, w dniu 15 lipca 1920 r, pierwszy lot nad Morzem Bałtyckim wykonał chor. pil. Andrzej Zubrzycki. Dzień ten uznawany jest za symboliczną datę narodzin polskiego lotnictwa morskiego. Lipiec więc będzie tym miesiącem, w którym szczególnie chcielibyśmy upamiętnić tę rocznicę. Dla podkreślenia roli Pucka, kolebki polskiego lotnictwa morskiego przyjęliśmy, że w tym mieście odbędzie się uroczysta zbiórka stanów osobowych BLMW. Wraz z naszymi partnerami: Miastem Puck i Stowarzyszeniem Historycznym Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku chcemy godnie uczcić 100 lat obecności polskich skrzydeł nad Bałtykiem. W tym celu, już w lutym zainicjowaliśmy serię spotkań, w trakcie których ustaliliśmy zarys współpracy.

Niestety, harmonogram naszych działań przygotowawczych wystawiony został na próbę wraz z postępującą pandemią koronawirusa. W obecnej sytuacji staramy się, w miarę możliwości determinowanych warunkami bezpieczeństwa, kontynuować proces przygotowań. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że każde „jutro” może wyglądać w rzeczywistości zupełnie inaczej, a nasze plany podlegać będą koniecznym modyfikacjom. O wszystkich przedsięwzięciach będziemy informować, na bieżąco.       

UWAGA!
Ogłaszamy konkurs modelarsko – fotograficzny pt: „Morskie maszyny stulecia”.  
100 lecie polskiego lotnictwa morskiego to okazja szczególna. Celem konkursu jest propagowanie historii polskiego lotnictwa morskiego; sprzętu eksploatowanego przez jednostki, jego organizacji i tradycji. Przedmiotem konkursu są nadesłane zdjęcia modeli redukcyjnych statków powietrznych, eksploatowanych przez lotnictwo morskie w latach 1920-2020.

Zasady konkursu:
1.  Model wykonany musi być z plastiku w dowolnej skali.
2.  Charakterystyka techniczna zdjęć: 10 – 15 fotek, różne ujęcia, orientacja pozioma 3:2, min. 3000 pikseli po dłuższym boku, format .jpg
3.  Ocenie podlegać będą następujące cechy :
a)  jakość wykonania modelu, malowania i oznakowania;
b)  jakość wykonanej fotki (jakość techniczna i aranżacja sceny);
c)  dodatkowo premiowane będą zdjęcia dioram, pomysłowe aranżacje scen, odwzorowanie detali.
4.  Zdjęcia prosimy przesyłać na adres email: blmw.rzecznik@ron.mil.pl w terminie do 5 lipca 2020 roku, wpisując w temacie wiadomości tytuł konkursu: „Morskie maszyny stulecia”
5.  Wraz ze zdjęciami należy przesłać skan podpisanego oświadczenia zawierającego informacje:
a)  model został wykonany własnoręcznie lub stanowi własność uczestnika konkursu;
b)  krótki opis techniki wykonania;
c)  krótki opis zdjęcia.
6.  Konkurs zostanie rozstrzygnięty 7 lipca 2020 r. Główną nagrodą jest wizyta w BLMW w umówionym terminie oraz zestaw niepowtarzalnych gadżetów związanych z lotnictwem morskim. Wybrane prace zaprezentowane zostaną na stronie FB BLMW, zaś główna wygrana wraz z podsumowaniem konkursu przedstawiona zostanie w komunikacie BLMW na stronie www.