None

Umowy offsetowe i licencyjne na AW101 dla BLMW

Autor zdjęcia: Leonardo Helicopters
Wczoraj, 8 stycznia w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi zostały podpisane umowy wykonania zobowiązań offsetowych i licencyjne związane z pozyskaniem czterech śmigłowców AW101 dla BLMW.
26 kwietnia ubiegłego roku w Świdniku podpisana została umowa pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej, a Leonardo Helicopters, na pozyskanie na potrzeby Marynarki Wojennej RP czterech śmigłowców AW101, przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych i zdolnych do prowadzenia bojowych akcji poszukiwawczo-ratowniczych (ZOP/CSAR). Stroną umowy została, należąca do Leonardo Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik S.A. która jest odpowiedzialna za jej realizację. 12 lutego 2019 roku w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach wylądował śmigłowiec AW101 w barwach norweskich, wykonując w ciągu kilku dni loty związane z weryfikacją oferty złożonej w postępowaniu prowadzonym przez Inspektorat Uzbrojenia MON. 6 grudnia 2019 roku Leonardo Helicopters poinformowano o produkcji i montażu w PZL Świdnik dwóch elementów strukturalnych pierwszego śmigłowca AW101 przeznaczonego dla BLMW: przedniej (dolnej) części kadłuba i płyty sufitowej.

Na mocy umów offsetowych, na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych (WZL) nr 1 w Łodzi powstanie licencjonowane Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców, które będzie realizowało pełną obsługę techniczną, serwisy i naprawy AW101. Podpisano także umowy z Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej, drugim beneficjentem offsetu. W uroczystości uczestniczył dowódca BLMW kmdr pil. Jarosław Czerwonko i grupa lotników brygady.