Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej

im. komandora porucznika pilota Karola Trzaski-Durskiego

Aktualności

Obrazek artykułu

Msza za lotników

Tradycyjnie trzecia niedziela marca to dla lotników morskich dzień refleksji i zadumy. W tym dniu wspominamy i oddajemy hołd wszystkim, którzy zginęli służąc w lotnictwie …
zobacz więcej
  • 01
    Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi oraz stukilometrowym pasie polskiego wybrzeża. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz "Konwencji Chicagowskiej", pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44. Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.
    zobacz więcej
  • 02
    Załogi samolotów transportowych M28B Bryza z BLMW aktywnie uczestniczą w krajowym systemie transportu medycznego organów przeznaczonych do przeszczepu.
    zobacz więcej
Patron BLMW

Patron BLMW

kmdr por. pil. Karol Trzaska-Durski

Współtwórca polskiego lotnictwa morskiego, dowódca Morskiego Dywizjonu Lotniczego w latach 1927-1933. Od 1934 szefa Lotnictwa Morskiego w Kierownictwie Marynarki Wojennej w Warszawie.
zobacz więcej
PKW Sophia / Irini

PKW Sophia / Irini

Od lutego 2018 roku BLMW formuje kolejne zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Sophia (do marca 2020) i Polskiego Kontyngentu Wojskowego Irini (od kwietnia 2020 r). Bazą PKW jest natowskie lotnisko Sigonella na Sycylii, z którego w środkowej części Morza Śródziemnego operuje samolot M28B 1R Bryza.
zobacz więcej
PKW Turcja

PKW Turcja

W 2015 r. Członkowie NATO zdecydowali się na pakiet środków obronnych dla Turcji (Dostosowanie Środków Wzmocnienia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji) w obliczu niestabilnej sytuacji w regionie. 14 września 2020 roku Prezydent RP wydał postanowienie o użyciu PKW w ramach TAMT, we wschodnim akwenie Morza Śródziemnego oraz Morzu Czarnym.
zobacz więcej
100 lat lotnictwa morskiego

100 lat lotnictwa morskiego

15 lipca 1920 roku, wodnosamolotem typu Friedrichshafen FF.33 H, pierwszy lot nad Morzem Bałtyckim wykonał chor. pil. Andrzej Zubrzycki. Dzień ten uznawany jest za symboliczną datę narodzin polskiego lotnictwa morskiego.
zobacz więcej