Barwy i symbole

Autor zdjęcia: CO MON
  • Sztandar jest znakiem jednostki wojskowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jest on symbolem sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru i męstwa, których Ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Obowiązkiem żołnierza jest bronić i strzec sztandaru jednostki wojskowej. W razie utraty sztandaru wskutek słabości ducha bojowego, jednostka wojskowa ulega rozformowaniu. zobacz więcej
  • Oznaka rozpoznawcza
    Oznaka rozpoznawcza jest symbolem solidarności i więzi żołnierza z jednostką, w której pełni on służbę. Noszona jest na lewym rękawie munduru. Jej kształt jest zróżnicowany, podobnie jak symbolika odzwierciedlana na polu oznaki. Nawiązuje ona do historii jednostki i jej specyfiki. Za każdym razem jest to niepowtarzalny wzór, który opisany jest w decyzji Ministra Obrony Narodowej. Towarzyszy jej trójkątny proporczyk naszywany na beret. 
     
    02
    Oznaka rozpoznawcza
  • 03
    Odznaka pamiątkowa
    Odznaka pamiątkowa
    Odznaka pamiątkowa jest symbolem solidarności żołnierskiej i koleżeńskich więzi kadry jednostki wojskowej oraz grona przyjaciół, którzy przez fakt noszenia odznaki przynoszą jej zaszczyt. Kształt i wygląd odznaki jest wyjątkowy dla każdej jednostki. Ustanowienie odznaki usankcjonowane jest w decyzji Ministra Obrony Narodowej.
  • Księga Honorowa Wojska Polskiego
    W „Księdze Honorowej Ministra Obrony Narodowej” są dokumentowane czyny zasługujące na najwyższe uznanie, świadczące o szczególnej ofiarności i męstwie oraz najszczytniejszych dokonaniach żołnierzy w umacnianiu obronności Rzeczypospolitej Polskiej. Kandydatury do wyróżnienia wpisem do „Księgi” zgłaszają dowódcy jednostek wojskowych.
    04
    Księga Honorowa Wojska Polskiego
  • 05
    Beret żołnierzy Wojska Polskiego
    Beret żołnierzy Wojska Polskiego
    Beret żołnierza Wojska Polskiego pozwala na identyfikację jego przynależności służbowej. Obecnie żołnierze Wojska Polskiego noszą berety w kolorach: czarnym – w Marynarce Wojennej, w jednostkach pancernych; bordowym – w jednostkach powietrznodesantowych i jednostkach kawalerii powietrznej; niebieskim – w jednostkach obrony wybrzeża i Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych; szkarłatnym – w jednostkach Żandarmerii Wojskowej; szarym – w JW Grom; zielonym – w pozostałych jednostkach Wojsk Lądowych; ciemnozielonym – w Wojskach Specjalnych oprócz JW Grom i JW Formoza; oliwkowym - Wojskach Obrony Terytorialnej.
  • Umundurowanie wyjściowe
    Podobnie jak beret, identyfikację przynależności żołnierza umożliwia  jego mundur. Mundury wyjściowe noszone są przez żołnierzy głównie podczas uroczystych wystąpień indywidualnych i zbiorowych.  Mundurem wyjściowym wyróżniają się zołnierze Wojsk Lądowych (kolor khaki), Sił Powietrznych (stalowy) i Marynarki Wojennej (granatowy).
    06
    Umundurowanie wyjściowe