
https://awl.bip.gov.pl/edycja-2020/plany-studiow-wnob-edycja-2020.html
Studia I stopnia na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe dostarczają wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy zawodowej, a w tym: pracy na stanowiskach specjalistów, operatorów i analityków bezpieczeństwa w strukturach administracji publicznej, organizacjach i instytucjach zajmujących się problematyką bezpieczeństwa obywateli i podmiotów gospodarczych oraz zespołach reagowania kryzysowego, jak również do pełnienia funkcji w strukturach militarnych państwa w resorcie obrony narodowej, spraw wewnętrznych oraz innych podmiotach związanych z bezpieczeństwem, a także przygotowują absolwentów do podjęcia studiów II stopnia.
Specjalności:
Studia II stopnia na kierunku Bezpieczeństwo Narodowe stanowią uzupełnienie kompetencji z zakresu studiów I stopnia. Dostarczają wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy zawodowej, a w tym: zarządzania w sytuacjach kryzysowych, wykonywania projektów, serwisów, usług i produktów w systemach bezpieczeństwa zgodnie z potrzebami instytucji resortu obrony narodowej, krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego i ratownictwa medycznego, organów administracji państwowej, przedsiębiorstw, podmiotów gospodarczych, służb i organów administracyjnych. Przygotowanie studentów w zakresie strategii bezpieczeństwa, międzynarodowych stosunków politycznych i wojskowych, bezpieczeństwa globalnego, regionalnego i lokalnego ma istotne znaczenie dla ich przyszłej pracy zawodowej, zwłaszcza prowadzenia analizy bieżącej sytuacji politycznej i jej wpływu na stan bezpieczeństwa na różnych poziomach.
Kierunek studiów „Bezpieczeństwo narodowe” prowadzony na Wydziale Nauk o Bezpieczeństwie ma na celu przygotowanie absolwentów do pracy w strukturach administracji publicznej, na stanowiskach kierowniczych w organizacjach działających na rzecz bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, instytucjach naukowo-badawczych, oświatowych i akademickich zajmujących się problematyką bezpieczeństwa.
Celem naukowym kształcenia jest przekazanie nowoczesnej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych niezbędnych absolwentom do wykonywania zadańw jednostkach administracji rządowej i samorządowej związanej z kwestiami zapewnienia bezpieczeństwa (bezpieczeństwo polityczne, finansowe, militarne itp.) oraz reagowania kryzysowego. Celem dydaktycznym procesu kształcenia jest przygotowanie absolwentów do twórczego rozwiązywania problemów bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego - również w sytuacjach niestandardowych, na podstawie niekompletnych informacji. Gwarantuje słuchaczom zdobycie wiedzy specjalistycznej i umiejętności niezbędnych do objęcia wymienionej wcześniej grupy stanowisk. Studia II stopnia na kierunku „Bezpieczeństwo narodowe” stanowią uzupełnienie wiedzy z zakresu studiów pierwszego stopnia. Dostarczają wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy zawodowej, a w tym: zarządzania w sytuacjach kryzysowych, wykonywania projektów, serwisów, usług i produktów sektora bezpieczeństwa narodowego zgodnie z potrzebami instytucji resortu obrony narodowej, organów administracji państwowej, przedsiębiorstw, podmiotów gospodarczych, służb i organów administracyjnych, jak również przygotowują absolwentów do podjęcia studiów III stopnia. Przygotowanie studentów w zakresie strategii bezpieczeństwa, międzynarodowych stosunków politycznych i wojskowych, bezpieczeństwa globalnego, regionalnego i lokalnego ma istotne znaczenie dla ich przyszłej pracy zawodowej, zwłaszcza prowadzenia analizy bieżącej sytuacji politycznej i jej wpływu na stan bezpieczeństwa na różnych poziomach.
UMIEJĘTNOŚCI I KWALIFIKACJE ABSOLWENTA
Umiejętności i kwalifikacje absolwenta zostały określone zgodnie z uregulowaniami zawartymi w standardzie kształcenia oraz strukturą kwalifikacji absolwenta kierunku „Bezpieczeństwo narodowe”, a także z przyjętymi w ramach Procesu Bolońskiego tzw. deskryptorami efektów kształcenia.
Absolwent studiów zawodowych otrzymuje tytuł zawodowy magistra z bezpieczeństwa narodowego, w jednej z dwóch specjalności: Bezpieczeństwo publiczne lub Zarządzanie kryzysowe.
Zakładane cele kształcenia oraz kompetencje ogólne i specyficzne, które uzyskają absolwenci, odnoszą się do wiedzy, umiejętności i postaw, w tym umiejętności stosowania w praktyce zdobytej wiedzy, dokonywania ocen i formułowania sądów, komunikowania się z otoczeniem.
O ABSOLWENTACH
Absolwent studiów II stopnia kierunku „Bezpieczeństwo narodowe” powinien posiadać ogólną wiedzę interdyscyplinarną zgodnie ze „Standardem kształcenia dla kierunku studiów: Bezpieczeństwo narodowe - studia II stopnia”.
Absolwent studiów powinien posiadać wiedzę w zakresie:
Absolwent studiów powinien posiadać umiejętności w zakresie:
Absolwent studiów powinien charakteryzować się pozytywnie ukształtowanymi postawami oraz cechami osobowo-zawodowymi w zakresie:
Absolwenci będą prezentować szeroką wiedzę oraz wysoką kulturę osobistą i polityczną, a w tym: opanują zdolności i umiejętności oceny zmieniającej się sytuacji politycznej i militarnej, racjonalnego reagowania na destabilizujący wpływ czynników zewnętrznych oraz przystosowywania się do nowych warunków środowiska polityczno-militarnego.
Absolwenci będą dysponować nowoczesną wiedzą i podstawami teoretycznymi z ogólnych zagadnień bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, opartymi na podstawach nauk humanistycznych i wojskowych, dotyczących:
GDZIE PRACUJĄ NASI ABSOLWENCI?
Studia II stopnia na kierunku „Bezpieczeństwo narodowe” w specjalnościach: Bezpieczeństwo publiczne i Zarządzanie kryzysowe zapewnią absolwentom teoretyczne i praktyczne podstawy do:
Potencjalnym rynkiem zatrudnienia dla absolwentów o najwyższych kwalifikacjach będą instytucje wojskowe, Straż Graniczna, administracja rządowa oraz samorządowa. Inną sferą zatrudnienia absolwentów będą instytucje naukowo-badawcze, ośrodki wdrożeniowe, placówki kulturalno-oświatowe, szkolnictwo wyższe, sektor przemysłu obronnego oraz dynamicznie rozwijany sektor współpracy cywilno-wojskowej i inne instytucje obsługujące wielonarodowe siły sojusznicze.
Studia I stopnia o profilu praktycznym realizowane na Wydziale Nauk o Bezpieczeństwie na kierunku „Inżynieria bezpieczeństwa" w specjalności:
Studia trwają 3,5 roku (7 semestrów) i przygotowują słuchaczy do podjęcia studiów II stopnia (magisterskich). Po zdaniu egzaminu dyplomowego student uzyskuje tytuł zawodowy inżyniera.
DLA KOGO?
O przyjęcie na stacjonarne studia I stopnia może ubiegać się absolwent szkoły ponadgimnazjalnej.
ILE PUNKTÓW ECTS?
Plan studiów i program nauczania został opracowany zgodnie z ideą równomiernego obciążenia studentów nakładem pracy w poszczególnych semestrach studiów. Przedmiotom przydzielono określone wartości punktów ECTS.
Dla wszystkich semestrów przyjęto równomierne obciążenie 30 punktów, a ogólna liczba za cały okres studiów wynosi 210 punktów.
WARUNEK UKOŃCZENIA STUDIÓW
Warunkiem ukończenia studiów jest złożenie opracowanego w trakcie VI i VII semestru studiów projektu inżynierskiego (łączna liczba godzin przeznaczona na przygotowanie projektu wynosi 90 godzin) oraz uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu dyplomowego. Przystąpienie do egzaminu dyplomowego uwarunkowane jest uzyskaniem zaliczenia wszystkich przedmiotów i praktyki przewidzianej w planie studiów, uzyskaniem wymaganej ilości punktów ECTS oraz pozytywnej oceny za przygotowany projekt inżynierski.
UMIEJĘTNOŚCI I KWALIFIKACJE ABSOLWENTA
O ABSOLWENTACH
Absolwent studiów powinien posiadać specjalistyczna wiedzę w zakresie:
Absolwent studiów powinien posiadać umiejętności w zakresie:
Absolwenci studiów powinni charakteryzować się pozytywnie ukształtowanymi postawami oraz cechami osobowo-zawodowymi w zakresie:
GDZIE PRACUJĄ NASI ABSOLWENCI?
Studia II stopnia na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa zapewnią absolwentom teoretyczne i praktyczne podstawy do:
Absolwenci posiądą również ogólną umiejętność zapobiegania, ograniczania i usuwania negatywnych skutków (szkód) funkcjonowania obiektów technicznych, zjawiska naturalne i umyślne destrukcyjne działanie ludzi. Umiejętności te pozwalają absolwentowi na pracę w zespołach interdyscyplinarnych ukierunkowanych na rozwiązywanie zagadnień związanych identyfikacją i prognozowaniem określonych zagrożeń, projektowaniem systemów bezpieczeństwa podmiotów punktowych i obszarowych (takich jak np.: porty, zakłady produkcyjne, aglomeracje miejskie, obiekty użyteczności publicznej), organizacją systemów ratownictwa, prowadzeniem akcji ratowniczych, wdrażaniem i eksploatacją zautomatyzowanych systemów zarządzania bezpieczeństwem.
Zakładane cele kształcenia oraz kompetencje ogólne i specjalistyczne, które uzyskają absolwenci odnoszą się do wiedzy, umiejętności i postaw, w tym umiejętności stosowania w praktyce zdobytej wiedzy, dokonywania ocen i formułowania sądów, komunikowania się z otoczeniem, kontynuacji kształcenia.
Absolwent studiów powinien posiadać specjalistyczna wiedzę w zakresie:
Absolwent studiów powinien posiadać umiejętności w zakresie:
Absolwenci studiów powinni charakteryzować się pozytywnie ukształtowanymi postawami oraz cechami osobowo-zawodowymi w zakresie: