• System do wykrywania zanieczyszczeń i skażeń powietrza z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego


    Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

    Nazwa programu:

    Program pt.: "Studenckie Koła Naukowe tworzą innowacje”

    Nazwa projektu:

    „System do wykrywania zanieczyszczeń i skażeń powietrza z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego”

    Wartość dofinansowania:

    Kwota dofinansowania wynosi 21 950,00 zł.

    Opis projektu:

    Akademia Wojsk Lądowych im. gen Tadeusza Kościuszki realizuje projekt pt. „System do wykrywania zanieczyszczeń i skażeń powietrza z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego”, umowa nr SKN/SP/630269/2025 z dnia 09.05.2025 r. na realizację w ramach programu pn. "Studenckie Koła Naukowe tworzą innowacje", Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

    Przedmiotem projektu jest opracowanie nowatorskiego systemu rozpoznania i ostrzegania o przemysłowych zagrożeniach chemicznych i radiologicznych wykrytych przy pomocy sensorów przenoszonych przez bezzałogowy statek powietrzny (BSP).

    Projekt jest realizowany przez studentów Koła Naukowego Łączności i Elektroniki działającego przy Katedrze Informatyki AWL. Studenci w ramach realizacji projektu korzystają z uczelnianego Laboratorium Dronów, Laboratorium Elektroniki oraz Laboratorium Teleinformatyki, Laboratorium Cyberbezpieczeństwa.

    Lata realizacji projektu:

    Czas trwania projektu: 12 miesięcy w latach 2025-2026.

  • Radość życia w trzecim wieku – Aktywny Senior

    Radość życia w trzecim wieku – Aktywny Senior

    Radość życia w trzecim wieku – Aktywny Senior - projekt (zadanie) dofinansowany ze środków publicznych, przyznanych przez Gminę Wrocław.

    Zadanie realizowane jest w ramach w ramach Działu: 730 (Szkolnictwo wyższe i nauka), rozdział (73019): Działalność podmiotów funkcjonujących w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego, symbol jednostki: JUS-001, numer zadania: DSS/B/08, paragraf:2270, pozycja paragrafu: 999.

    Beneficjent projektu:

    Gmina Wrocław

    Realizator projektu:

    Cel:

    Celem programu jest zapewnienie wsparcia seniorom (Słuchaczom UTW AWL) poprzez umożliwienie korzystania z oferty na rzecz społecznej aktywizacji. Włączenie Seniorów do systemu kształcenia ustawicznego, przez stymulowanie rozwoju osobowego, sprawności intelektualnej, duchowej i fizycznej, kształtowanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej, rozwijanie poczucia piękna oraz wyrażania własnych uczuć w sposób niewerbalny. Umożliwienie Słuchaczom UTW AWL dostępu do odbioru praktycznych przedsięwzięć, mających wpływ na ich codzienne życie.

    Działania:

    Zakładane cele będą realizowane poprzez organizację:

    • warsztatów ceramicznych, podczas których uczestnicy wytworzą własną formę ceramiczną, następnie ją udekorują a po zakończonej pracy formy zostaną wypalone i rozdane Słuchaczom. Warsztaty przeprowadzi instruktor ceramiki,
    • 3 dniowa historyczna podróż studyjna „Śladami żołnierzy” do Warszawy. Słuchacze odwiedzą 3 muzea, Łazienki Królewskie oraz Centrum Nauki Kopernik. Podczas wizyt będą mieli okazję zgłębić swoją wiedzę historyczną, odkryć sekrety wszechświata, zagadnień związanych z biologią, chemią, fizyką oraz wieloma innymi dziedzinami naukowymi. Transport zapewni AWL lub Słuchacze pojadą PKP;
    • szkolenie wodne, podczas którego Słuchacze zdobędą teoretyczną i praktyczną wiedzę z zakresu ratownictwa wodnego. Zajęcia przeprowadzi wykwalifikowany instruktor zatrudniony na umowę zlecenie, czas trwania 4 godz. lekcyjne;
    • fizjoterapia przy udziale konia, w ramach warsztatów Seniorzy zostaną podzielenie na trzy grupy 10 osobowe. Warsztaty przeprowadzi wykwalifikowany hipoterapeuta (pracownik AWL zatrudniony do zadania w ramach umowy zlecenia). Słuchacze będą obcować z końmi, które są własnością AWL. 


    Grupa docelowa:

    Adresatami zadania objętych będzie:

    • w zadaniu pierwszym i czwartym 30 Słuchaczy UTW
    • w zadaniu drugim i trzecim 40 Słuchaczy UTW


    Środki finansowe, wysokość dofinansowania:

    • Całkowita wartość projektu (zadania): 14 540,00 zł
    • Kwota dofinansowania: 7000,00 zł


    Termin realizacji:

    • Termin rozpoczęcia realizacji projektu: 31 marca 2025 r.
    • Termin zakończenia realizacji projektu: 31 grudnia 2025 r.


    Kontakt:

    Monika Krystek
    tel. 261 658 523

  • Akademia Równych Szans – projekt dofinansowany w ramach programu: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.

    Akademia Równych Szans

    Akademia Równych Szans– projekt dofinansowany w ramach programu: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego;

    Konkurs FERS.03.01-IP.08-001/23; Narodowe Centrum Badań i Rozwoju; Realizacja projektu oparta jest na współpracy z Partnerem - Stowarzyszeniem na rzecz równego dostępu do kształcenia „Twoje Nowe Możliwości”.

    Cel projektu

    Głównym celem realizacji projektu jest poprawa dostępności Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki dla wszystkich osób korzystających z jej oferty zarówno studentów jak i pracowników oraz incydentalnych użytkowników, bez względu na ich stan zdrowia i sprawność oraz realizacja działań mających na celu poprawę jakości i efektywności procesu kształcenia w AWL. Cel projektu będzie osiągnięty poprzez przeprowadzenie zmian organizacyjnych, architektonicznych, zakup sprzętu niezbędnego do realizacji kształcenia studentów w AWL oraz podniesienie kompetencji społeczności akademickiej AWL. Wszystkie działania realizowane w oparciu o projekt będą odpowiadały zasadom działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami określonymi w Konstytucji RP, Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych oraz ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym a także na podstawie dokumentów rekomendowanych przez KRASP, głównie w oparciu o 7 zasad wsparcia edukacyjnego studentów z niepełnosprawnościami. Uczestnikami projektu będą pracownicy AWL.

    Rezultaty

    Efektem projektu będzie poprawa dostępności uczelni dla wszystkich osób korzystających z jej oferty zarówno studentów jak i pracowników oraz incydentalnych użytkowników, bez względu na ich stan zdrowia i sprawność. Wszystkie działania będą kontynuowane po zakończeniu projektu.

    Bezpośrednią grupą docelową projektu są:

    Grupa docelowa - AWL ma obowiązek dbać o dobro wszystkich osób bez względu na wiek, płeć, niepełnosprawność. Uczelnia powinna być dostępna dla wszystkich chętnych osób korzystających z bazy AWL, zarówno naukowej, dydaktycznej oraz sportowej. AWL powinna być otwarta na potrzeby swoich obecnych i przyszłych studentów, pracowników oraz osób odwiedzających AWL posiadających szczególne potrzeby.

    Charakterystyka grupy docelowej:
    • kadra dydaktyczno-naukowa;
    • pracownicy administracyjni;
    • żołnierze zawodowi.

    Zadania realizowane w ramach Projektu Akademia Równych Szans obejmują:
    • Wzrost efektywności wsparcia udzielanego osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, poprzez utworzenie Biura Wsparcia Studentów i Pracowników (BWSiP). Będzie ono wyposażone w sprzęt niezbędny do obsługi OzN oraz sprzęt pomocniczy (elektroniczny) niezbędny dla OzN (wyodrębnione zostanie stanowisko dla OzN).
    • Wzrost dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej oraz cyfrowej na uczelni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poprzez szczegółową analizę stanu dostępności uczelni, opracowanie szczegółowych planów likwidacji barier architektonicznych, informacyjno-komunikacyjnych oraz cyfrowych w AWL, w oparciu o przeprowadzone analizy, przygotowanie szczegółowych rozwiązań likwidacji barier, opracowania wytycznych w zakresie poprawy dostępności stron WWW, konsultacji specjalistycznych w zakresie wdrażania w uczelni technologii wspierających.
    • Likwidację barier architektonicznych na uczelni, poprzez wymianę w windach urządzeń hydraulicznych na napęd elektryczny; przeprowadzenie modernizacji hali sportowej w celu zwiększenia jej dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, w tym: m.in. wymianę oświetlenia, wymianę drzwi oraz budowę podjazdów, remont łazienki oraz natrysków oraz utworzenie na dziedzińcu budynku pokoju/strefy wyciszenia.
    • Poprawę dostępności informacyjno-komunikacyjnej na uczelni, poprzez zakup pętli induktofonicznych - wraz z montażem oraz ich kalibracją; montaż ścieżek/pasów naprowadzających dla osób niewidomych oraz wykonanie planów/map tyflograficznych budynków. Stworzenie projektu nowej dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami identyfikacji wizualnej uczelni, w skład której będą wchodziły m.in.: projekty tabliczek przy drzwiach i/lub drogowskazów i/lub tablic z rozkładem pomieszczeń, co umożliwi efektywne poruszanie się po uczelni osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób ze szczególnymi potrzebami.
    • Poprawę dostępności cyfrowej w AWL, poprzez zakup i montaż infokiosku. Ustanowienie standardów dostępności dla strony internetowej uczelni i aplikacji zgodnych z obowiązującym standardem WCAG, zapewnienie dostępności narzędzi używanych w edukacji zdalnej, opracowanie wytycznych dotyczących poprawy dostępności stron internetowych oraz stworzenie strony internetowej Biura Wsparcia Studentów i Pracowników zgodnej z aktualnym standardem WCAG 2.1., jak również poprawę dostępności cyfrowej w zakresie przyjęcia na studia (rekrutacja).
    • Poszerzenie zaplecza technologicznego w AWL poprzez doposażenie uczelni w sprzęt technologiczny wykorzystywany w procesie kształcenia (w ramach technologii wspierających - zaplanowano stworzenie stanowisk komputerowych, do których zostanie zakupiony sprzęt niezbędny dla OzN), zakup oraz wdrożenie aplikacji mobilnej, która zapewni skuteczną komunikację oraz budowanie zaangażowania ze strony studentów oraz dydaktyków oraz zakup sprzętu stanowiącego wyposażenie siłowni oraz sali gimnastycznej. W ramach usług wspierających planuje się adaptację materiałów dla osób niewidomych, głuchych na wybranym kierunku studiów (Informatyka).
    • Wdrożenie procedur zapewniających dostępność w AWL poprzez opracowanie/ zaktualizowanie/rozszerzenie procedur w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami z uwzględnieniem wszystkich 8 obszarów realizacji projektu jak również opracowanie podręczników dobrych praktyk dla kadry uczelni w zakresie wdrażanych procedur.
    • Podnoszenie kompetencji pracowników Uczelni w zakresie pracy z osobami ze szczególnymi potrzebami, w tym osobami z niepełnosprawnościami w zakresie działań podnoszących świadomość niepełnosprawności.

    Wartość projektu (całkowity koszt projektu)

    Łączna wysokość wydatków kwalifikowalnych: 5 796 185,45 zł

    Dofinansowanie z UE: 4 783 012,23 zł

    Data rozpoczęcia realizacji projektu: 2024.03.01

    Data rozpoczęcia realizacji projektu: 2028.02.29

    Informacja

    Uprzejmie informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) lub Instytucji Pośredniczącej (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

    1. poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00- 926 Warszawa lub adres Instytucji Pośredniczącej: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa,
    2. skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.


    Kluczowe wskaźniki rezultatu to podniesienie kompetencji w zakresie dostępności przez 300 pracowników oraz poprawa dostępności uczelni. Za realizację projektu dofinansowanego w ramach programu: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego; Konkurs FERS.03.01-IP.08-001/23; Narodowe Centrum Badań i Rozwoju; odpowiada Pełnomocnik Rektora ds. osób z niepełnosprawnościami/Kierownik Projektu – mgr Monika KRYSTEK

    #FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

    Pliki do pobrania
    Harmonogram szkoleń EFS AWL (.xlsx)
    Regulamin uczestnictwa w projekcie pt. Akademia Równych Szans (.docx)
    Formularz rekrutacyjny do projektu pt. Akademia Równych Szans (.docx)
    Szkolenie WCAG (.docx)
    Szkolenie świadomościowe (.docx)
    Warunki rekrutacji i uczestnictwa w szkoleniach (.pdf)
  • Specjalistyczny zestaw do eksploracji śladów pochodzących z miejsc skażonych czynnikami CBRN
     
    Projekt finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

    Nazwa programu:
    konkurs 1/SZAFIR/2020 na finansowanie badań naukowych i prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa.

    Nazwa projektu:
    Specjalistyczny zestaw do eksploracji śladów pochodzących z miejsc skażonych czynnikami CBRN

    Wartość dofinansowania:
    10 095 847,00, w tym dla AWL: 787 779,00 zł

    Całkowita wartość projektu:
    10 095 847,00 zł

    Opis projektu:
    projekt realizowany w konsorcjum naukowym w składzie:
    • Instytut Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX” (lider)
    • Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
    • Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki
    • „LUBAWA” SPÓŁKA AKCYJNA

    Celem głównym projektu będzie opracowanie specjalistycznego zestawu do eksploracji śladów pochodzących z miejsc skażonych czynnikami CBRN, składającego się z:
    • mobilnej komory dekontaminacyjnej (KMO- CBRN) wraz z namiotem współtowarzyszącym (NPP-CBRN),
    • specjalnej odzieży ochronnej (SO-CBRN),
    • pakietów profilaktycznej ochrony i pierwszej pomocy (FA-CBRN), wspierający działania kryminalne na miejscach skażonych czynnikami CBRN.

    Lata realizacji projektu:
    2021-2025
  • Wieloprowadnicowy, uniwersalny efektor kinetyczny do zwalczania dronów
     
    Nazwa programu: Rozwój nowoczesnych, przełomowych technologii służących bezpieczeństwu i obronności państwa pk. "SZAFIR" - Konkurs nr 4/SZAFIR/2021.
     
    Nazwa projektu: „Wieloprowadnicowy, uniwersalny efektor kinetyczny do zwalczania dronów”, akronim WUEFKIN
     
    Wartość dofinansowania: 11 778 909,00 PLN, w tym dla AWL 861 446,00 PLN
     
    Opis projektu:
    Projekt realizowany w konsorcjum naukowym w składzie:
    • Akademia Wojsk Lądowych (Lider Konsorcjum);
    • AP-FLYER sp. z o.o.;
    • Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych;
    • Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Instytut Lotnictwa.
     
    Celem głównym projektu będzie opracowanie demonstratora technologii wieloprowadnicowego, uniwersalnego efektora kinetycznego do zwalczania dronów. Produktem projektu będzie demonstrator technologii zwalczania bezzałogowych statków powietrznych przez oddziaływanie kinetyczne. Dodatkowym celem projektu będzie wieloaspektowa analiza zarządzania ruchem BSP, przeprowadzenie testów terenowych BSP.
     
    Lata realizacji projektu:
    2023-2025
     
  • "PROJEKTY BADAWCZE - SUBWENCJE MON" - Tematy realizowanych prac 2025
    WYDZIAŁ NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE

    Problemy dehumanizacji stosowania broni autonomicznej

    dr hab. Teresa Grabińska

    Presja migracyjna na granicy polsko – białoruskiej jako zagrożenie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej o charakterze hybrydowym.

    dr Paweł Olbrycht

    Obiekty i konstrukcje budowlane służące obronności państwa oraz ochronie ludności cywilnej, a także rozwiązania prawne, organizacyjne i techniczne mające na celu poprawę bezpieczeństwa granic państwowych. Doświadczenia wybranych państw członkowskich UE i NATO. Stan obecny i kierunki rozwoju.

    prof. dr hab. Jacek Dworzecki

    Analiza potrzeb materiałowych oraz wiedzy niezbędnej pilota - operatora i/lub zespołu wspierającego przy eksploatacji, konstruowaniu, naprawie bezzałogowych systemów powietrznych – dronów w warunkach polowych z ograniczonym dostępem do elementów konstrukcyjnych.

    kpt. dr inż. Krzysztof Górski

    Działanie nadciśnienia na czole powybuchowej fali uderzeniowej na tkanki miękkie.

    ppłk dr inż. Robert Pich

    Ewolucja obrony cywilnej i ochrony ludności wynikająca ze współczesnych zagrożeń militarnych i cywilizacyjnych oraz zmian technologicznych (systemy symulacyjne, systemy autonomicznej) w kontekście doświadczeń wybranych państw.

    dr hab. Wojciech Horyń, prof. AWL

    Sprawność fizyczna oraz budowa morfologiczna podchorążych w początkowym okresie kształcenia w Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

    ppłk dr inż. Marek Kociuba

    Kaskadowy konwerter promieniowania jonizującego na bazie luminoforu i ogniwa fotowoltaicznego.

    dr hab. inż. Witalis Pellowski, prof. AWL

    Poziom sprawności fizycznej oraz funkcjonowania poznawczego a wyszkolenie bojowe podchorążych Akademii Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki.

    kpt dr Dariusz Jamro

    WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA I PRZYWÓDZTWA

    Kierunki ewolucji przywództwa w perspektywie Industry 5.0.

    dr Dorota Balcerzyk

    Doskonalenie systemu zabezpieczenia logistycznego w kontekście zwiększania interoperacyjności i zdolności Sił Zbrojnych do zapewnienia wsparcia logistycznego w ramach współpracy cywilno - wojskowej i międzynarodowej.

    dr hab. Marta Wincewicz Bosy, prof. AWL

    Zarządzanie kryzysowe i ochrona obiektów dziedzictwa kultury w dobie współczesnych zagrożeń z obszaru AI, agresji hybrydowej oraz wykorzystania BMR.

    dr Justyna Małysiak

    Koncepcje przywództwa i stylów kierowania w organizacjach mundurowych i cywilnych w kontekście bezpieczeństwa i współczesnych trendów zarządzania.

    prof. dr hab. Danuta Mierzwa

    Diagnozowanie i prognozowanie bezpieczeństwa społeczno - ekonomicznego w krajach wschodniej flanki NATO.

    dr Maciej Popławski

    Zastosowanie algorytmów sztucznej inteligencji (AI) w procesach kształtowania wiedzy pertynentnej kadry dowódczej i przywódczej w organizacjach mundurowych i cywilnych w obliczu współczesnych zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem.

    dr hab. Joanna Hołub – Iwan, prof. AWL

    Doskonalenie kompetencji przywódczych podchorążych w zakresie utrzymania spoistości moralnej zespołów w profesjonalnej edukacji wojskowej - kierunki zmian programowych.

    dr AgnieszkaTaurogińska - Stich

  • Projekt „UTW dla Społeczności”

    Projekt „UTW dla Społeczności”

    Projekt dofinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW) w ramach projektu „UTW dla społeczności”, który stanowi część programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku” realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ”ę”. Dotacja pochodzi ze środków bezzwrotnej pomocy przyznanej na podstawie jednostronnej deklaracji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. „Uniwersytety Trzeciego Wieku” to program mający na celu wspieranie działań osób starszych na rzecz otoczenia, promocję współpracy międzypokoleniowej i integrację środowiska UTW.

    Realizator projektu:

    Cel:

    Głównym celem projektu jest objęcie wsparciem podopiecznych Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych w Oławie (chłopcy w wieku w wieku 10-17 lat) przez grupę wolontariacką, składająca się ze Słuchaczy UTW AWL. Integracja pokoleń i pokazanie młodzieży, że seniorzy też są aktywni, bo wiek nie jest przeszkodą by uczyć się nowych umiejętności. W ramach realizowanych zadań główny nacisk będzie kładziony na to, aby wskazać młodym ludziom, że warto się uczyć, warto inwestować w swój rozwój, warto pomagać, bo to wszystko przekłada się w dalszym etapie życia na to kim się zostanie.

    Działania:

    Zakładane cele będą realizowane poprzez spotkania integracyjne Seniorów z młodzieżą, wspólne wyjście do Hydropolis, na ściankę wspinaczkową, zapoznanie z zawodem żołnierza, działalność kulturalna.

    Grupa docelowa:

    Adresatami zadania objęci będą podopieczni Zespołu Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych w Oławie.

    Realizacja zadania:

    Projekt stanowi realizację zadań mieszczących się w sferze pożytku publicznego, wymienionych w art. 4 Ustawy o Działalności Pożytku Publicznego i Wolontariacie, związanych z realizacją działań „Grupy wolontariatu”.

    Środki finansowe, wysokość dofinansowania:

    • Całkowita wartość projektu (zadania): 4800,00 zł
    • Kwota dofinansowania: 4500,00 zł


    Termin realizacji:

    • Termin rozpoczęcia realizacji projektu: marzec 2025 r.
    • Termin zakończenia realizacji projektu: 31 sierpnia 2025 r.


    Kontakt:

    Monika Krystek
    tel. 261 658 523

    Dotacja, której dotyczy niniejsza Umowa, została przyznana ze środków