Akademia Równych Szans
Akademia Równych Szans– projekt dofinansowany w ramach programu: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego;
Konkurs FERS.03.01-IP.08-001/23; Narodowe Centrum Badań i Rozwoju; Realizacja projektu oparta jest na współpracy z Partnerem - Stowarzyszeniem na rzecz równego dostępu do kształcenia „Twoje Nowe Możliwości”.
Cel projektu
Głównym celem realizacji projektu jest poprawa dostępności Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki dla wszystkich osób korzystających z jej oferty zarówno studentów jak i pracowników oraz incydentalnych użytkowników, bez względu na ich stan zdrowia i sprawność oraz realizacja działań mających na celu poprawę jakości i efektywności procesu kształcenia w AWL. Cel projektu będzie osiągnięty poprzez przeprowadzenie zmian organizacyjnych, architektonicznych, zakup sprzętu niezbędnego do realizacji kształcenia studentów w AWL oraz podniesienie kompetencji społeczności akademickiej AWL. Wszystkie działania realizowane w oparciu o projekt będą odpowiadały zasadom działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami określonymi w Konstytucji RP, Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych oraz ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym a także na podstawie dokumentów rekomendowanych przez KRASP, głównie w oparciu o 7 zasad wsparcia edukacyjnego studentów z niepełnosprawnościami. Uczestnikami projektu będą pracownicy AWL.
Rezultaty
Efektem projektu będzie poprawa dostępności uczelni dla wszystkich osób korzystających z jej oferty zarówno studentów jak i pracowników oraz incydentalnych użytkowników, bez względu na ich stan zdrowia i sprawność. Wszystkie działania będą kontynuowane po zakończeniu projektu.
Bezpośrednią grupą docelową projektu są:
Grupa docelowa - AWL ma obowiązek dbać o dobro wszystkich osób bez względu na wiek, płeć, niepełnosprawność. Uczelnia powinna być dostępna dla wszystkich chętnych osób korzystających z bazy AWL, zarówno naukowej, dydaktycznej oraz sportowej. AWL powinna być otwarta na potrzeby swoich obecnych i przyszłych studentów, pracowników oraz osób odwiedzających AWL posiadających szczególne potrzeby.
Charakterystyka grupy docelowej:
- kadra dydaktyczno-naukowa;
- pracownicy administracyjni;
- żołnierze zawodowi.
Zadania realizowane w ramach Projektu Akademia Równych Szans obejmują:
- Wzrost efektywności wsparcia udzielanego osobom ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, poprzez utworzenie Biura Wsparcia Studentów i Pracowników (BWSiP). Będzie ono wyposażone w sprzęt niezbędny do obsługi OzN oraz sprzęt pomocniczy (elektroniczny) niezbędny dla OzN (wyodrębnione zostanie stanowisko dla OzN).
- Wzrost dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej oraz cyfrowej na uczelni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, poprzez szczegółową analizę stanu dostępności uczelni, opracowanie szczegółowych planów likwidacji barier architektonicznych, informacyjno-komunikacyjnych oraz cyfrowych w AWL, w oparciu o przeprowadzone analizy, przygotowanie szczegółowych rozwiązań likwidacji barier, opracowania wytycznych w zakresie poprawy dostępności stron WWW, konsultacji specjalistycznych w zakresie wdrażania w uczelni technologii wspierających.
- Likwidację barier architektonicznych na uczelni, poprzez wymianę w windach urządzeń hydraulicznych na napęd elektryczny; przeprowadzenie modernizacji hali sportowej w celu zwiększenia jej dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami, w tym: m.in. wymianę oświetlenia, wymianę drzwi oraz budowę podjazdów, remont łazienki oraz natrysków oraz utworzenie na dziedzińcu budynku pokoju/strefy wyciszenia.
- Poprawę dostępności informacyjno-komunikacyjnej na uczelni, poprzez zakup pętli induktofonicznych - wraz z montażem oraz ich kalibracją; montaż ścieżek/pasów naprowadzających dla osób niewidomych oraz wykonanie planów/map tyflograficznych budynków. Stworzenie projektu nowej dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami identyfikacji wizualnej uczelni, w skład której będą wchodziły m.in.: projekty tabliczek przy drzwiach i/lub drogowskazów i/lub tablic z rozkładem pomieszczeń, co umożliwi efektywne poruszanie się po uczelni osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób ze szczególnymi potrzebami.
- Poprawę dostępności cyfrowej w AWL, poprzez zakup i montaż infokiosku. Ustanowienie standardów dostępności dla strony internetowej uczelni i aplikacji zgodnych z obowiązującym standardem WCAG, zapewnienie dostępności narzędzi używanych w edukacji zdalnej, opracowanie wytycznych dotyczących poprawy dostępności stron internetowych oraz stworzenie strony internetowej Biura Wsparcia Studentów i Pracowników zgodnej z aktualnym standardem WCAG 2.1., jak również poprawę dostępności cyfrowej w zakresie przyjęcia na studia (rekrutacja).
- Poszerzenie zaplecza technologicznego w AWL poprzez doposażenie uczelni w sprzęt technologiczny wykorzystywany w procesie kształcenia (w ramach technologii wspierających - zaplanowano stworzenie stanowisk komputerowych, do których zostanie zakupiony sprzęt niezbędny dla OzN), zakup oraz wdrożenie aplikacji mobilnej, która zapewni skuteczną komunikację oraz budowanie zaangażowania ze strony studentów oraz dydaktyków oraz zakup sprzętu stanowiącego wyposażenie siłowni oraz sali gimnastycznej. W ramach usług wspierających planuje się adaptację materiałów dla osób niewidomych, głuchych na wybranym kierunku studiów (Informatyka).
- Wdrożenie procedur zapewniających dostępność w AWL poprzez opracowanie/ zaktualizowanie/rozszerzenie procedur w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnościami z uwzględnieniem wszystkich 8 obszarów realizacji projektu jak również opracowanie podręczników dobrych praktyk dla kadry uczelni w zakresie wdrażanych procedur.
- Podnoszenie kompetencji pracowników Uczelni w zakresie pracy z osobami ze szczególnymi potrzebami, w tym osobami z niepełnosprawnościami w zakresie działań podnoszących świadomość niepełnosprawności.
Wartość projektu (całkowity koszt projektu)
Łączna wysokość wydatków kwalifikowalnych: 5 796 185,45 zł
Dofinansowanie z UE: 4 783 012,23 zł
Data rozpoczęcia realizacji projektu: 2024.03.01
Data rozpoczęcia realizacji projektu: 2028.02.29
Informacja
Uprzejmie informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) lub Instytucji Pośredniczącej (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. zm.), zwanej dalej „KPON”. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):
- poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres ministerstwa: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00- 926 Warszawa lub adres Instytucji Pośredniczącej: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa,
- skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Kluczowe wskaźniki rezultatu to podniesienie kompetencji w zakresie dostępności przez 300 pracowników oraz poprawa dostępności uczelni. Za realizację projektu dofinansowanego w ramach programu: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego; Konkurs FERS.03.01-IP.08-001/23; Narodowe Centrum Badań i Rozwoju; odpowiada Pełnomocnik Rektora ds. osób z niepełnosprawnościami/Kierownik Projektu – mgr Monika KRYSTEK
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Pliki do pobrania
Harmonogram szkoleń EFS AWL (.xlsx)Regulamin uczestnictwa w projekcie pt. Akademia Równych Szans (.docx)Formularz rekrutacyjny do projektu pt. Akademia Równych Szans (.docx)Szkolenie WCAG (.docx)Szkolenie świadomościowe (.docx)Warunki rekrutacji i uczestnictwa w szkoleniach (.pdf)