Mountain Warfare Small Units Leader Course

 
 plakat
 

Akademia Wojsk Lądowych wspólnie z NATO Mountain Warfare Centre of Excellence zorganizuje we wrześniu 2021 roku w Górskim  Ośrodku Szkoleniowym AWL ‘Wysoki Kamień” w Szklarskiej Porębie „Mountain Warfare Small Units Leader Course”.
 
Celem kursu jest przekazanie dowódcom plutonu i kompanii piechoty górskiej oraz lekkiej piechoty szczegółowej wiedzy dotyczącej planowania i prowadzenia działań bojowych w terenie górskim w warunkach letnich.
 
Kurs przeznaczony jest dla członków NATO oraz krajów partnerskich wymagających szczególnej wiedzy i umiejętności niezbędnych do bezpiecznego i efektywnego działania w złożonych warunkach terenowych i klimatycznych środowiska górskiego. Kurs będzie realizowany przez zespół wykładowców z międzynarodowego Zespołu Mobilnej Edukacji i Szkoleń NATO MWCOE wykładowców AWL oraz wspierany przez 23 Brygady Strzelców Alpejskich z Bawarii.
 
Dwutygodniowy kurs składa się z czterech części: przywództwa, specyfiki działania w górach, przetrwania i taktyki i jest prowadzony głównie w terenie, a niektóre tematy są realizowane w sali wykładowej. Pierwszy tydzień poświęcony jest przybliżeniu specyfiki środowiska górskiego, zapoznaniu się z wojskowym sprzętem alpinistycznym, posługiwaniu się różnymi technikami linowymi, wyjaśnianiu przemieszczania się w trudnym terenie, przetrwania i ratownictwa górskiego oraz roli gór w przygotowaniu i realizacji działań szkoleniowych i bojowych. 
 
W drugiej części pierwszego tygodnia studenci poznają wpływ specyfiki klimatu i terenu na funkcje bojowe. W drugim tygodniu kursanci zmierzą się z sytuacją taktyczną, aby móc stawić czoła wyzwaniom walki w terenie, w którym przewaga technologiczna może zostać zniwelowana nawet przez najbardziej prymitywne i improwizacyjne działania przeciwnika.
 
Możliwość organizacji ww. kursu przez AWL jest wynikiem pogłębionej współpracy szkoleniowej wrocławskiej Uczelni z Centrum NATO w Słowenii. Informacja o kursie została rozpowszechniona kanałami dyplomatycznymi nie tylko do organów NATO i wojskowych podmiotów szkoleniowych armii europejskich, ale również spoza Europy, co jest znaczące dla rozpowszechnienia marki AWL na arenie międzynarodowej.