None

NAMIERZ KULTURĘ

 
Przedstawiamy nową odsłonę klubowej zakładki poświęconej eventom i wydarzeniom artystycznym
w sieci. Zapraszamy do zaglądania, śledzenia i korzystania!
Czekamy też jak zwykle na Wasze propozycje…dzielcie się dobrymi rzeczami :-)
 • NOC MUZEÓW 2021
  Noc Muzeów to cykliczne wydarzenie, podczas którego można w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury. Większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy, choć może być konieczna wcześniejsza rezerwacja.

  Tegoroczna edycja Nocy Muzeów zaplanowana została na weekend 14-16 maja. Podobnie jak w zeszłym roku organizatorzy planują specjalne wydarzenia online, które będą dopełnieniem tradycyjnego zwiedzania.

  Program wydarzenia w poszczególnych miastach:
 • WIRTUALNE TARGI KSIĄŻKI
  Największe literackie wydarzenie tego sezonu. Już 19 maja rozpocznie się wiosenna odsłona Wirtualnych Targów Książki organizowanych przez Empik. Weźmie w nich udział aż 150 wydawców i mnóstwo autorów z Polski i z zagranicy. W ramach targów będzie można wziąć udział w premierowych spotkaniach m.in. z Wojciechem Chmielarzem, Jakubem Żulczykiem, Magdaleną Witkiewicz czy Markiem Krajewskim.

  Dla czytelników przewidziano kilkadziesiąt premier, liczne oferty promocyjne, możliwość zdobycia książek z autografem i wiele innych atrakcji.

  19 maja – 1 czerwca

  Program spotkań można sprawdzić na profilu FB w zakładce Wydarzenia i na stronie Empiku.
 • PLATFORMA VOD NOWE HORYZONTY
  Blisko 250 starannie wyselekcjonowanych filmów, kino mistrzów, hity światowych festiwali i wyjątkowa oferta dla dzieci: to propozycje, które można znaleźć na platformie Nowe Horyzonty VOD. Dodatkowym atutem NH VOD są także różnorodne materiały dodatkowe: nagrania rozmów z twórcami, prelekcje, warsztaty online.
   
  O filmowym poziomie platformy najlepiej świadczą nazwiska mistrzyń i mistrzów, których dzieła można zobaczyć online, m.in.: Agnieszka Holland, Pedro Almodóvar, Xavier Dolan, Jim Jarmusch. Katalog filmów będzie regularnie poszerzany, do końca tego roku w ofercie znajdzie się około 500 różnych tytułów. 
   
  Aby oglądać filmy na platformie NH VOD należy założyć konto w serwisie lub zalogować się na już istniejące. Następnie należy wykupić dostęp do filmów. W ofercie znajdują się pojedyncze dostępy w cenach 7,90 zł, 9,90 zł lub 12,90 zł i pakiety 15 filmów w cenie 49 zł i 30 filmów w cenie 89 zł.
   
 • SPEKTAKLE TEATRALNE ONLINE
  czyli teatr-muzyka-balet. Na nowoczesnej platformie internetowej The MuBa znajdziecie spektakle teatralne, koncerty, przedstawienia baletowe i nie tylko. Premiery odbywają się w trybie live, a późniejszy dostęp do treści multimedialnych jest na 48 godzin od zakupu biletu. Aby kupić wirtualny bilet należy założyć darmowe konto na platformie. Bilety już od 14,90 zł.

  Polecamy m.in. monodram „Zapiski oficera Armii Czerwonej” w wykonaniu Piotra Cyrwusa i spektakl pt. „Ja” oparty na monologu gwiazdy rocka, w wykonaniu Arkadiusza Jakubika.


  TEATR STUDIO
  Zapraszamy do odwiedzenia platformy VOD Teatru, na której udostępniane są spektakle repertuarowe, koncerty muzyki klasycznej, archiwalne materiały teatru i spotkania edukacyjne.

  Aby wykupić dostęp do treści trzeba założyć konto na platformie. Bilety w cenie 5 zł (koncerty) i od 15 zł (spektakle) ważne 24h od zakupu.

  Obecnie w repertuarze online możemy zobaczyć m.in. autorski spektakl Michała Borczucha pt.: „Żaby” inspirowany fragmentami komedii greckich Arystofanesa czy „Kartotekę rozrzuconą” na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza. Koncerty dostępne na platformie to np. recital Aleksandry Kurzak czy Szymona Komasy.
 • KINEMATOGRAF WROCŁAWSKI: NA FILMOWYM SZLAKU
  To cykl wirtualnych spacerów prezentujących plenery z poszczególnych filmów kręconych we Wrocławiu. Wizyta w tych lokalizacjach połączona będzie z opowieścią o danym filmie, o reżyserze i jego związkach z Wrocławiem. Całość uzupełniać będą fragmenty filmów, a także materiały archiwalne, jak fotosy i plakaty z omawianych tytułów. 
   
  Spacery w kwietniu i maju:
  13 kwietnia -  PDT, Piwnica Świdnica, Stadion Olimpijski
  (film „Uciec jak najbliżej”, reż. Janusz Zaorski, 1972)
   
  27 kwietnia - Pałac w Szczodrem, Pogotowie Ratunkowe na ul. Traugutta
  (film „Zaraza”, reż. Roman Załuski, 1972)
   
  18 maja - Novotel, Rynek, dom filmowy na WuWie 
  (film „Wielki Szu”, reż. Sylwester Chęciński, 1983)
   
  31 maja - CeTA, wejście do Kościoła pw. św Michała Archanioła, Morskie Oko 
  (film „Pociąg do Hollywood”, reż. Radosław Piwowarski, 1986)
   
  Transmisje video o godz. 18.00 na Facebooku
   
 • WIRTUALNE SPACERY UNESCO
  Cykl wykładów organizowanych przez Muzeum Warszawy – Centrum Interpretacji Zabytku, dzięki którym możemy wybrać się w wirtualną podróż po Polsce (i nie tylko) by odwiedzić najcenniejsze zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
   
  Poniedziałki o 18.30 cykl POLSKIE SKARBY Z LIST UNESCO 
   
  Środy o 18.30 cykl SPACERY UNESCO
   
  Wykłady odbywają się na platformie Zoom. Bilety w cenie 5 zł. Program najbliższych wykładów na stronie Muzeum.
   
 • WIRTUALNY SPACER PO LUWRZE
  Luwr udostępnił zbiory składające się z ponad 480 tysięcy dzieł sztuki. Wśród nich nie zabrakło najważniejszych dzieł takich jak Mona Lisa Leonarda da Vinci, czy marmurowa rzeźba Nike z Samotraki. Wszystkie prace można oglądać za darmo, bez wychodzenia z domu! 
   
  Na platformie https://collections.louvre.fr można obejrzeć okazy z ośmiu działów Luwru; od sztuki islamskiej i dzieł renesansowych, po egipskie antyki i czy obrazy artystów z niemal całego świata, a interaktywna mapa online prowadzi zwiedzających pokój po pokoju, jest ona dostępna w kilku językach: francuskim, angielskim, hiszpańskim i chińskim.
   
 • PLAY KRAKÓW
  PLAY KRAKÓW to jedyna taka w Polsce – aplikacja pełna miejskiej kultury. Wielkie muzyczne widowiska, spektakle teatralne, recitale czy spotkania z pisarzami z całego świata. To tylko część materiałów, z których można korzystać po zalogowaniu się na platformę. W aplikacji można znaleźć materiały zarejestrowane i udostępnione przez krakowskie instytucje kultury.
 • KULTURA DOSTĘPNA
  Zapraszamy do odwiedzenia portalu Kultura Dostępna, na którym można znaleźć najciekawsze wydarzenia blisko Twojego domu: koncerty, festiwale, spektakle, wystawy, warsztaty i wiele innych. Znajdziesz tam również linki do najciekawszych stron internetowych z kulturalnymi zasobami on-line: filmami, e-bookami, a nawet… muzeami do zwiedzania w 3D. Na portalu zamieszczane są wyłącznie informacje o wydarzeniach bezpłatnych lub takich, za które zapłacisz nie więcej niż 20 zł. Na stronie jest też lista najciekawszych zabytków w Polsce, które w większości można zwiedzić poprzez wirtualny spacer. Portal powstał w ramach programu Kultura Dostępna z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.