NATO Mountain Warfare Small Units Leader Course w Polsce

10 zdjęć w galerii
W dniach 06-17.09.2021 r. w Górskim Ośrodku Szkoleniowym AWL „Wysoki Kamień” w Szklarskiej Porębie odbył się „NATO Mountain Warfare Small Units Leader Course”.
Kurs został zorganizowany przez NATO Mountain Warfare Center of Exellence w Słowenii oraz Zakład Działań Specjalnych Instytutu Dowodzenia AWL. Uczestnikami kursu byli oficerowie ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Słowenii, Rumunii, Słowacji, Litwy i Polski.

Był to pierwszy tego typu kurs zrealizowany w Polsce i poza NATO MWCOE w Słowenii.

Celem kursu było przekazanie dowódcom plutonu i kompanii piechoty górskiej oraz lekkiej piechoty szczegółowej wiedzy dotyczącej planowania i prowadzenia działań bojowych w terenie górskim w warunkach letnich.

W ciągu dwóch tygodni intensywnego szkolenia kursanci wzięli udział w szeregu zajęć teoretycznych i praktycznych. Kursanci pozyskali wiedzę z obszarów przywództwa, dowodzenia oraz prowadzenia działań bojowych w środowisku górskim. Uczyli się m.in. oceniać pogodę i teren pod kątem planowania działań w trudnym środowisku górskim.

Oprócz zajęć teoretycznych kursanci mieli okazję praktycznie zapoznać się z zaawansowanymi technikami linowymi, które można zastosować podczas prowadzenia działań w górach. Podczas kursu odbyli również podróż szkoleniową, którą zrealizowano na terenie Niemiec w miejscowości Bad Reichenhall, gdzie stacjonuje Gebirgsjägerbrigade 23 „Bayern“ (23 Brygada Piechoty Górskiej). Kursanci zostali zapoznani z historią jednostki, strukturą i taktyką prowadzenia działań w środowisku górskim. Szczególną uwagę słuchaczy zwróciło efektywne wykorzystanie do zabezpieczenia działań bojowych zwierząt jucznych znajdujących się w strukturze jednostki.

Kurs zakończył się zajęciami praktycznymi, podczas którego uczestnicy zaplanowali i przedstawili koncepcję przeprowadzenia działania typu „Cordon and Attack” z uwzględnieniem uwarunkowań środowiska górskiego.

Możliwość organizacji ww. kursu przez AWL jest wynikiem pogłębionej współpracy szkoleniowej wrocławskiej Uczelni z Centrum NATO w Słowenii. Informacja o kursie została rozpowszechniona kanałami dyplomatycznymi nie tylko do organów NATO i wojskowych podmiotów szkoleniowych armii europejskich, ale również spoza Europy.


tekst i zdjęcia: AWL