AWL podczas Slovak Shield 20/21

22 zdjęć w galerii
W dniach 6-12.06.2021 r. wykładowcy Zakładu Symulacji Taktycznych: mjr Aleksander Ziemiński i kpt. Kamil Szewczyk wzięli udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. Slovak Shield 20/21.
Oficerowie zabezpieczali szkolenie polskiej kompanii zmotoryzowanej z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej przydzielonej do zadań ze słowackim batalionem zmechanizowanym.

Realność szkolenia realizowanego w terenie zurbanizowanym zapewniało użycie laserowego symulatora strzelań (LSS) znajdującego się na wyposażeniu AWL, który zwiększał możliwości taktyczne i bojowe ćwiczących żołnierzy. W ćwiczeniu wzięli udział również podchorążowie realizujący praktyki dowódcze w 17 WBZ. W ramach praktyki zadania służbowe realizował również por. Jakub Stacherski z AWL odpowiedzialny za koordynację działań ze stroną Słowacką.

Kilkudniowe szkolenie taktyczne zostało zakończone działaniami rajdowymi w terenie zurbanizowanym z użyciem śmigłowców UH-60M Blackhawk. Nieodzownym elementem było nadzorowanie przez wykładowców Zakładu Symulacji Taktycznych przebiegu ćwiczenia oraz omówienia ćwiczenia z wykorzystaniem modułu kontrolnego EXCON.

Dokładna analiza danych pozyskanych  z laserowego symulatora strzelań pozwalała ćwiczącym dowódcom na weryfikowanie podejmowanych decyzji w wymagającym środowisku walki jakim jest teren zurbanizowany.   

tekst: mjr Aleksander Ziemiński
zdjęcia 17WBZ, AWL