Celem konferencji było ułatwienie wymiany doświadczeń oraz zarysowanie kierunków rozwoju dalszych działań związanych z opracowywaniem i wdrażaniem terminologii wojskowej. Pierwszy z tych celów realizowano nie tylko na poziomie międzynarodowym, ale też zidentyfikowano potrzebę pogłębienia współpracy instytucji opracowujących terminologię z podmiotami odpowiedzialnymi za jej wdrażanie i popularyzowanie w środowiskach wojskowych (w tym przede wszystkim z uczelniami wojskowymi i centrami szkolenia), także na szczeblu krajowym. Udział przedstawicieli natowskich i narodowych instytucji odpowiedzialnych za standaryzację terminologii wojskowej, tłumaczy i nauczycieli języka angielskiego oraz żołnierzy wykonujących zadania kluczowe dla interoperacyjności sił sojuszniczych pozwolił na głębokie i wieloaspektowe przedstawienie omawianych zagadnień.
Delegacja AWL w składzie: dr Aleksandra Knapik i mgr Jarosław Włodarczyk podzieliła się własnymi doświadczeniami, przemyśleniami i wynikami badań w wystąpieniach zatytułowanych An Analysys of Military Discourse from the Perspective of Language Functions (dr Knapik) oraz Methods for Dealing with Lexical Gaps in Teaching Military English (mgr Włodarczyk).
Udział w konferencjach jest jednym z zadań realizowanych przez SJO AWL. Ma to na celu podnoszenie jakości kształcenia poprzez rozwijanie kompetencji, wzbogacanie wiedzy i nabywanie doświadczeń przez nauczycieli, a także wspieranie instytucji edukacyjnych w zaprzyjaźnionych państwach oraz promocję Uczelni i prezentację jej dorobku.
tekst: mgr Jarosław Włodarczyk
zdjęcia: dr Aleksandra Knapik