LONGSHOT 2021

7 zdjęć w galerii
W dniach 24-26.09.2021 r. na strzelnicach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie odbyły się „Zawody o wyłonienie najlepszych strzelców wyborowych w szkoleniu bojowym pk. „LONGSHOT 2021” na szczeblu Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych.
Była to 14 edycja popularnych w środowisku strzelców długodystansowych zawodów, w których wzięło udział 500 zawodników cywilnych oraz 55 żołnierzy reprezentujących jednostki wojskowe podległe Dowódcy Generalnemu Sił Zbrojnych.

Od kilku lat zapraszany jest również zespół Akademii Wojsk Lądowych. W tym roku Uczelnię reprezentowali podchorążowie sekcji Strzelań Długodystansowych i Taktycznych: sierż. pchor. Patryk Wydra z 21 kompanii szkolnej oraz plut. pchor. Wiktor Koteras z 15 kompanii szkolnej. Podchorążowie przygotowywali się do zawodów pod okiem opiekuna sekcji sierż. Marcela Dewerendy z Zakładu Obrony Terytorialnej oraz instruktorów Zakładu Teorii i Praktyki Strzelań mł. chor. Kornela Kańtocha i mł. chor. Pawła Świerzko.

Zespół Akademii wystartował w klasie sprzętowej Military Tactical Standart wykorzystując karabiny 7,62 mm TRG M10 SAKO na dystansach 300 m, 600 m oraz 800 m. Zawody odbywały się w trudnych, zmieniających się warunkach atmosferycznych, które wymagały od zawodników dużych umiejętności oraz doświadczenia. Pomimo zmiennego wiatru i opadów deszczu zawody stały na bardzo wyrównanym poziomie, o miejscach w klasyfikacji końcowej decydowały niejednokrotnie pojedyncze punkty.

Ostatecznie zespół Akademii Wojsk Lądowych zajął 9 miejsce wśród etatowych strzelców wyborowych jednostek Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych zbierając cenne doświadczenia, które zostaną wykorzystane w szkoleniu członków sekcji.

tekst i zdjęcia: AWL