None

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

8 zdjęć w galerii
2 maja, od kilkunastu lat, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Akademii Wojsk Lądowych, w samo południe, poczet flagowy dokonał uroczystego podniesienia Flagi na maszt. Asystę ceremonii stanowiła delegacja pod przewodnictwem ppłk. Piotra Pieroga.

*****

Święto zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej. Ma propagować szacunek do polskiej flagi, budować wiedzę o symbolach narodowych oraz kształtować postawy patriotyczne. Wybór daty nie był przypadkowy. Właśnie tego dnia w 1945 roku polska flaga zawieszona została przez polskich żołnierzy na budynku Reichstagu w zdobytym Berlinie. 

Święto doskonale wpasowało się w lukę pomiędzy dwoma innymi: 1 i 3 maja, stanowiąc jednocześnie doskonała promocję przypadającego na ten sam dzień święta Polonii i Polaków za granica.  Obchodzimy je wywieszając i nosząc polskie barwy narodowe - w formie dwukolorowej wstążki, przypinek, sadząc białe i czerwone kwiaty - form i pomysłów na ten dzień jest coraz więcej, organizowane są także specjalne wydarzenia o charakterze patriotycznym.