None

„Nieśmiertelni” Kombatanci

5 zdjęć w galerii
Przedstawiciele Społeczności Akademii Wojsk Lądowych z okazji setnych urodzin odwiedzili kombatanta AK kpt. Antoniego Świtkę, ps. "Toporczyk".
Pan Antoni urodził się 12 stycznia 1921 roku w Sieciechowie. Podczas wojny brał udział w wielu akcjach konspiracyjnych m. in. odbierał alianckie zrzuty sprzętu. Po wojnie był poszukiwany przez UB, musiał uciekać. Jest autorem kilku publikacji dot. działalności Armii Krajowej w jego rodzinnych stronach.

Ze względu na pandemię spotkanie zostało ograniczone do złożenia życzeń i przekazania prezentów, ale jak podkreślają uczestnicy tego wydarzenia: „Cieszymy się, że w tym trudnym czasie, chociaż w taki sposób mogliśmy okazać naszą pamięć i wdzięczność temu zasłużonemu dla naszej Ojczyzny bohaterowi.”

Warto dodać, że te odwiedziny wpisują się w szeroką działalność Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni” na rzecz Kombatantów mieszkających na terenie Wrocławia i okolic. Podchorążowie w ramach akcji „Pomoc od AWLa dla Bohatera” przygotowują oraz dostarczają paczki na Święta Bożego Narodzenia oraz Wielkiej Nocy, systematycznie rozmawiają z Kombatantami przez telefon, robią dla nich zakupy, a także załatwiają sprawy życia codziennego. W ten sposób młode pokolenie żołnierzy uczestniczy w niepodległościowej sztafecie pokoleń odwdzięczając się za to, co ci dzielni ludzie zrobili dla naszej Ojczyzny, pokazując czym jest prawdziwa służba i poświecenie. Dzięki nim mamy możliwość dotknąć żywej historii.

Tekst i zdjęcia: AWL