None

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa

Burzliwa historia naszego narodu udowodniła, że powinniśmy być dumni z polskich żołnierzy, którzy zawsze stawali w obronie Ojczyzny oraz umacniali bezpieczeństwo i pokój w krajach, gdzie wartości te były niszczone – często bardzo daleko od polskiej ziemi, w warunkach realnej wojny i zagrożenia.
Służba w misjach jest powołaniem szczególnym, dostarczającym bezcennego doświadczenia, którego nie zastąpi żadne ćwiczenie, nawet na najlepiej przygotowanym poligonie. Każda sekunda w warunkach bojowych jest narażaniem życia. I choć ryzyko śmierci jest trwale wpisane w żołnierski los, każda śmierć boli tak samo i jest niepowetowaną stratą dla Wojska Polskiego.

Dziś oddajemy hołd tym żołnierzom Wojska Polskiego, którzy pełniąc służbę w misjach poza granicami państwa – zapłacili cenę najwyższą – oddali swoje życie. Z dala od domu, z dala od ukochanych rodzin. Byli ambasadorami Polski, którzy dali świadectwo swojego profesjonalizmu i oddania wartościom najwyższym, wpisanym w etos każdego żołnierza. Dziękujemy im za każdą kroplę krwi i jesteśmy dumni z tego, że nie zawahali się i pozostali do końca wierni w służbie Ojczyźnie. Pochylamy głowy z szacunkiem, dziękując za ich odwagę.

Dzień Pamięci jest także dniem zadumy nad najwyższą ofiarą jaką składają żołnierze, przelewając krew w różnych zakątkach świata. Dla rodzin poległych żołnierzy to trudny czas, gdyż zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Zewsząd płyną radosne życzenia, rozbrzmiewają kolędy, a przy stole pozostaje puste miejsce. Dla rodzin nie jest ono tylko symbolem, przypomina o bolesnej stracie i pustce, której nie da się wypełnić. Dziś wspominamy naszych Kolegów, którzy będąc na służbie oddali swe życie. Wspominamy i pamiętamy, bo przecież człowiek żyje tak długo, jak trwa o nim pamięć. Pamięć o nich nie przeminie a wartości, którymi się kierowali, zostaną przekazane kolejnym pokoleniom.

Wśród poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa są również absolwenci Akademii Wojsk Lądowych.


Chwała Bohaterom!


tekst: www.wojsko-polskie.pl; AWL