• wersja beta

Zwiększenie zamówienia na pociski Piorun

6 zdjęć w galerii
23 czerwca br., z udziałem Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka, został zawarty, pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Mesko S.A., aneks do umowy na dostawę przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych PIORUN.
Przedmiotem aneksu do obecnie realizowanej umowy z 20 grudnia 2016 r. jest znaczące zwiększenie przedmiotu zamówienia, czyli dostaw pocisków oraz mechanizmów startowych do przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych PIORUN, które aktualnie obejmują 1300 pocisków oraz 420 zestawów startowych.
 
Zgodnie z przedmiotowym aneksem, o wartości ok. 3,5 mld zł brutto, Mesko S.A. dostarczy do Sił Zbrojnych RP w najbliższych latach ok. 3,5 tys. kolejnych pocisków oraz 600 zestawów startowych. Będące efektem aneksu dostawy rozpoczną się już w bieżącym roku i do końca 2023 r. będą realizowane równolegle z trwającymi dostawami, wynikającymi z pierwotnego zamówienia, a następnie przełożą się na wydłużenie terminu realizacji umowy i zapewnią ciągłość zamówienia w polskim przemyśle obronnym.

 
***

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (ppzr) PIORUN przeznaczone są do zwalczania nisko lecących statków powietrznych takich jak samoloty, śmigłowce i drony. W Siłach Zbrojnych RP są wykorzystywane w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej na bliskich odległościach i małych wysokościach (VSHORAD).

PIORUN jest zmodernizowaną wersją ppzr GROM, który również znajduje się na uzbrojeniu Wojska Polskiego. W ramach modernizacji zastosowano zmodyfikowany mechanizm startowy, nową głowicę samonaprowadzającą o większej czułości oraz celownik optoelektroniczny montowany na specjalnej szynie. Dzięki temu zwiększone zostały możliwości namierzenia celu, odporność na zakłócenia i zasięg rażenia.

Wprowadzone zmiany objęły także wprowadzenie zapalnika zbliżeniowego (obok dotychczasowego uderzeniowego) oraz kierunkowej głowicy bojowej, co zwiększa skuteczność zwalczania celów małogabarytowych, takich jak bezzałogowe statki powietrzne. Dodatkowo wprowadzono także system autoryzacji użytkownika oraz możliwość prowadzenia ognia w warunkach nocnych.

Fot. źródło MESKO, 3 WBROP, 8 pplot, 21 BSP