None

10 lat Programu Erasmus+

6 zdjęć w galerii
3 grudnia 2019 roku w sali widowiskowo-konferencyjnej Akademii Sztuki Wojennej odbyła się uroczysta Gala Erasmus, będąca podsumowaniem 10 lat obecności programu w Akademii.
3 grudnia 2019 roku w sali widowiskowo-konferencyjnej Akademii Sztuki Wojennej odbyła się uroczysta Gala Erasmus, będąca podsumowaniem 10 lat obecności programu w Akademii. Święto Erasmusa jest obchodzone w Akademii corocznie w okolicach 25 listopada, dnia imienin Erazma – patrona Programu. Tegoroczna uroczystość zyskała szczególny wymiar z okazji przypadającego w 2019 roku dziesięciolecia Programu w Akademii. Na przestrzeni lat 2009-2019 z możliwości wyjazdów skorzystało ponad 2000 studentów i pracowników naszej uczelni, którzy dzięki funduszom europejskim, przyznawanym w ramach Programu Erasmus, zdobywają doświadczenia zagraniczne w całej Europie.

Uroczystego otwarcia Gali dokonał założyciel i twórca Lifelong Learning Programme LLP Erasmus w Akademii, prodziekan ds. dydaktycznych i międzynarodowych Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego ppłk dr inż. Andrzej Soboń.
Gala była okazją do podsumowania dekady międzynarodowych aktywności Akademii w programie Erasmus. O początkach Lifelong Learning Programme LLP Erasmus oraz o wyzwaniach i sukcesach stojących na drodze Akademii zmierzającej w kierunku europejskiego obszaru szkolnictwa wyższego opowiedział ppłk dr inż. Andrzej Soboń.

Unikatowy w skali kraju projekt finansowany z funduszy Erasmus+, Konsorcjum Uczelni Mundurowych Konsmund, przedstawiła mgr Marta Bachor reprezentująca Sekcję Współpracy Zagranicznej WBN. Wydział Bezpieczeństwa Narodowego jest liderem i koordynatorem Konsorcjum Konsmund, zrzeszającego 7 polskich uczelni mundurowych.

Zmiany po roku 2014, wynikające z wygaszenia programu LLP Erasmus i wprowadzenia Programu Erasmus+ z perspektywą do roku 2021, przedstawił Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+ dr Marlena Blicharz, która podsumowała także pozaeuropejską współpracę ASzWoj, możliwą do realizacji dzięki Programowi Erasmus+.

Jubileuszowa Gala stała się doskonałą okazją do złożenia podziękowań i wyrażenia wdzięczności osobom, które od dekady przyczyniają się do tworzenia i rozwijania Programu LLP Erasmus oraz Erasmus+ w murach Akademii. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, w Restauracji Kasyno miała miejsce degustacja zagranicznych dań, a wśród nich: bułgarska musaka, francuskie ratatouille, islim kebap z Turcji, węgierski langosz, zemlovka z Czech, włoskie tiramisu, rumuńska ciorbă, struklji-rolowane pierogi ze Słowenii oraz koreański makaron z sosen sojowym – japchae.Końcowym punktem obchodów 10-lecia akademickiego Erasmusa był recital w wykonaniu Diany Piekarskiej, członkini International Students Network oraz Miklosa Balint, studenta Programu Erasmus+ z National University of Public Service z Budapesztu. Finałem Gali było wspólne odśpiewanie piosenki „We are the World”.Prowadzącymi Galę były: Agata Lebedziuk, Danuta Renes oraz Marlena Blicharz. Za organizację wydarzenia odpowiadał Zespół ds. Procesu Bolońskiego BWZ oraz International Students Network.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście, wśród nich:
Jej Ekscelencja Ambasador Słowenii w Polsce Pani Božena Forštnarič Boroje;
I Sekretarz w Ambasadzie Słowenii Pani Lidija Dravec;
Attaché obrony Bułgarii płk Boyan Dimitrov;
Attaché obrony Turcji płk Yalçin Özpinar;
Attaché obrony Węgier płk József Szabó;
przedstawiciele Narodowej Agencji Programu Erasmus;
koordynatorzy Programu Erasmus+ z polskich uczelni mundurowych, współpracujący z ASzWoj w Projekcie Konsmund;
obecni oraz byli beneficjenci Programu Erasmus.