Cześć i chwała bohaterom. W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

13 zdjęć w galerii
„Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Te słowa napisała krótko przed śmiercią Danuta Siedzikówna „Inka” - sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK.
1 marca 2023 roku po raz 13. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – święto państwowe upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Po zakończeniu II wojny światowej „Żołnierze Wyklęci” („Niezłomni”) nie złożyli broni i przeciwstawiając się komunistycznemu reżimowi, walczyli o niepodległą i wolną Polskę. Władza ludowa, potraktowała ich jak zdrajców. Po wielu latach przywracana jest pamięć o nich, powstają wiersze, filmy, piosenki, poświęcone ich legendzie strony internetowe. Jedną z najmłodszych przedstawicielek środowiska żołnierzy niezłomnych była wówczas niespełna osiemnastoletnia Danuta Siedzikówna “Inka”, skazana wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku na śmierć.

Dzisiejsze obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w ASzWoj rozpoczęła msza święta w parafii wojskowej pw. św. o. Rafała Kalinowskiego w Rembertowie. Następnie delegacja władz Akademii tradycyjnie złożyła również wiązanki kwiatów i zapaliła znicze pod pomnikiem ku czci oficerów wyższych - absolwentów i wykładowców Wyższej Szkoły Wojennej, Centrum Wyszkolenia Piechoty i Akademii Sztabu Generalnego, którzy padli ofiarą komunistycznego aparatu represji oraz pod pomnikiem upamiętniającym Więźniów Obozu NKWD w Rembertowie oddając cześć tym, którzy oddali życie za wolność i suwerenność Polski.

Podczas okolicznościowej zbiórki społeczność Akademii Sztuki Wojennej uczciła pamięć bohaterów tamtych lat. W okolicznościowym przemówieniu gen. bryg. dr Robert Kosowski zwrócił się do zgromadzonych:

„1 marca jest szczególnym dniem wyrażenia hołdu dla tych, którzy nie godzili się na oddanie Ojczyzny pod komunistyczną okupację. To żołnierze Niezłomni stawiając na szali życie swoje i swoich najbliższych, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi. Ten dzień nabiera szczególnego znaczenia w kontekście dramatów, jakie rozgrywają się za naszą wschodnią granicą i są dziełem potomków tych samych, z którymi walczyli Niezłomni”.

Dzisiejsze święto było też godnym momentem do wręczenia: medali okolicznościowych, decyzji o przyznaniu studentom ASZWoj stypendiów Ministra Obrony Narodowej za osiągnięcia naukowe i sportowe, a także wyróżnień oficera i podoficera roku 2022.

„Z okazji dzisiejszego, wyjątkowego święta – Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – życzę Wam „niezłomności” w odważnym stawianiu czoła temu, co przynosi współczesny świat.” – podkreślił gen. Kosowski.

Kontynuując tradycję, rektor-komendant zaprosił zgromadzonych do wspólnego odkrywania historii o bohaterach „drugiej konspiracji”, którą w ramach wykładu okolicznościowego „O znaczeniu walki Żołnierzy Niezłomnych” przybliżył dr hab. Marek Deszczyński z Instytutu Historii Wojskowej. 

1 marca o godzinie 17.00 w Klubie Akademii Sztuki Wojennej odbyła się także projekcja filmu „GURGACZ - KAPELAN WYKLĘTYCH”.

***

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – data święta nawiązuje do wydarzenia z dnia 1 marca 1951 r., kiedy w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej został wykonany wyrok śmierci na członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucja rozpoczęła się o dwudziestej. Skazani byli kolejno podprowadzani na miejsce kaźni, a kat strzelał im w tył głowy. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu. Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel (www.dzieje.pl).