Grafika historyczna z wizerunkiem "Żołnierzy Wyklętych" oraz biało-czerwoną flagą

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”

10 zdjęć w galerii
1 marca 2021 roku po raz 11 obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - jest to święto państwowe upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Po zakończeniu II wojny światowej „Żołnierze Wyklęci” nie złożyli broni i przeciwstawiając się komunistycznemu reżimowi, walczyli o niepodległą i wolną Polskę. Dziś Akademia Sztuki Wojennej uczciła pamięć bohaterów tamtych lat.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w ASzWoj rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w parafii wojskowej pw. św. o. Rafała Kalinowskiego w Rembertowie.

Ze względu na zagrożenie pandemiczne obchody święta w Akademii Sztuki Wojennej w tym roku zorganizowane zostały w formule online.

„1 marca jest szczególnym dniem wyrażenia hołdu dla tych, którzy nie godzili się na oddanie Ojczyzny pod komunistyczną okupację. To żołnierze Niezłomni stawiając na szali życie swoje i swoich najbliższych, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi. To właśnie Niezłomni walczyli o niepodległą i wolną Polskę. To ci sami Niezłomni zapisani byli w kartotekach aparatu bezpieczeństwa jako „wrogowie ludu”, nazywani też często „bandytami reakcyjnego podziemia”. Wyobrażając sobie trud tamtych dni i tamtych decyzji – Niezłomni to nie tylko modne dziś hasło – to przede wszystkim wyraz niezłomnej postawy patriotycznej i krwi przelanej dla dobra Ojczyzny!”
– powiedział podczas okolicznościowego przemówienia rektor-komendant ASzWoj gen. bryg. dr Robert Kosowski.


Jako wyraz pamięci o bohaterach „drugiej konspiracji”, delegacja ASzWoj zapaliła symboliczny znicz i złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Więźniów Obozu NKWD w Rembertowie oraz pomnikiem upamiętniającym oficerów Wojska Polskiego – absolwentów i wykładowców Wyższej Szkoły Wojennej, Centrum Wyszkolenia Piechoty i Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, którzy padli ofiarą komunistycznego aparatu represji.

***

Zapraszamy Państwa do wspólnego odkrywania historii o „Żołnierzach Wyklętych” i wysłuchania okolicznościowego wykładu profesora ASzWoj, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, dr. hab. Dariusza Roguta.
***
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - data święta nawiązuje do wydarzenia z dnia 1 marca 1951 r., kiedy w Warszawie, przy ulicy Rakowieckiej został wykonany wyrok śmierci na członkach Zrzeszenia IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucja rozpoczęła się o dwudziestej. Skazani byli kolejno podprowadzani na miejsce kaźni, a kat strzelał im w tył głowy. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu. Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. (www.dzieje.pl)