None

W ASzWoj wystartowała IV edycja „Legii Akademickiej”!

11 zdjęć w galerii
W Akademii Sztuki Wojennej, 15 lutego 2021 roku, odbyła się uroczysta inauguracja czwartej edycji programu „Legia Akademicka” (LA). Ochotnicze szkolenie rozpoczęło ponad 100 studentów naszej uczelni. Ze względu na globalną pandemię koronawirusa, tegoroczne spotkanie zorganizowane zostało w formule hybrydowej.

Dziś w Akademii Sztuki Wojennej rozpoczynamy kolejną edycję „Legii Akademickiej” – programu Ministerstwa Obrony Narodowej, który daje Wam – studentom – szansę na rozwój, być może spełni też Wasze oczekiwania oraz otworzy drzwi do wojskowej kariery.

gen. bryg. dr Robert Kosowski
W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz Akademii i jednostek wojskowych, aktywnie wspierających szkolenie „legionistów” z ASzWoj.

„Legia Akademicka” to program ważny dla Wojska Polskiego, ponieważ budowa rezerw osobowych jest jednym z kluczowych działań, będących gwarantem bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. Jego realizacja wymaga dużego wysiłku zarówno od szkolących, ale również od szkolonych. I o ile ten wysiłek jest naszą – żołnierzy i nauczycieli akademickich  powinnością, o tyle jest to Wasz samodzielny wybór, który mam nadzieję okaże się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę” w przyszłości. Wiem, że każdy z Was jest „odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu” i jestem przekonany, że ta edycja, podobnie jak poprzednie, również zakończy się sukcesem, a Wy będziecie stawiani za wzór wyszkolenia – powiedział rektor-komendant ASzWoj gen. bryg. dr Robert Kosowski.
 
Legia Akademicka w ASzWoj przyjmie system organizacyjny zgodny z metodyką szkolenia oraz strukturą pododdziałów piechoty. Studenci zostaną podzieleni na drużyny, plutony i kompanie, a ich dowódcami będą absolwenci poprzednich edycji Legii Akademickiej oraz kadra ASzWoj. Szkolenie ogólnowojskowe wzbogacą zajęcia specjalistyczne z wielu obszarów, między innymi: łączności, obrony przed bronią masowego rażenia, szkolenia medycznego, inżynieryjnego, języka angielskiego, prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, itd.

Podczas uroczystej inauguracji odbyło się także wręczenie wyróżnień studentom, którzy osiągnęli najwyższe wyniki szkolenia w poprzedniej,  trzeciej edycji Legii.

Absolwentom LA gratulujemy wytrwałości i nabycia nowych umiejętności, natomiast studentom rozpoczynającym dopiero swoją przygodę z Legią Akademicką – powodzenia w szkoleniu i wiele satysfakcji!