None

Mistrzostwa WP w szachach za nami!

24 zdjęć w galerii
W murach Akademii Sztuki Wojennej odbyły się Mistrzostwa Wojska Polskiego w szachach, które rozpoczęły się w sobotę, 5 września 2020 roku, turniejem szachów błyskawicznych o puchar Ministra Obrony Narodowej z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W kolejnych dniach, aż do wtorku, zawodnicy rywalizowali w pozostałych, turniejowych kategoriach przygotowanych przez organizatorów.
„Szachy to gra strategiczna, w której zwycięża ten, kto szybciej i skuteczniej realizuje swój plan. Zawodnik, tak jak dowódca na polu walki, stawia zadania podwładnym wykorzystując ich możliwości i potencjał bojowy. Szachy rozwijają umiejętności abstrakcyjnego myślenia, przewidywania rozwoju sytuacji, planowania i racjonalnego użycia sił w warunkach presji upływającego czasu. Szachy uczą też pokory i w pewnym sensie odpowiedzialności, bo za błędy trzeba płacić. Co prawda nie krwią żołnierzy, ale porażką przy szachownicy” – powiedział podczas turnieju rektor-komendant ASzWoj gen. bryg. dr Robert Kosowski.

Motywem przewodnim tegorocznych Mistrzostw WP była 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, dlatego warto wspomnieć, że wielkim miłośnikiem tej królewskiej gry był Marszałek Józef Piłsudski. Niewątpliwie nabyte przez niego umiejętności szachowe przyczyniły się do spektakularnego zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej, rozegranej na przedpolach Warszawy w 1920 roku.

„Jest nam niezmiernie miło, że ta gra, która wymaga intelektu, wiedzy, ale także doświadczenia i najwyższej klasy umiejętności – odbyła się u nas, w murach Akademii Sztuki Wojennej, już po raz drugi" – podkreślił podczas ceremonii zakończenia Mistrzostw prorektor ds. wojskowych płk dr hab. Dariusz Majchrzak.

Przybyłym do ASzWoj zawodnikom dziękujemy za zdrową rywalizację i stworzenie wyjątkowej, sportowej atmosfery!

A oto wyniki:

Turniej szachów błyskawicznych o puchar Ministra Obrony Narodowej z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej (5 września)

W kategorii OPEN zwyciężył mistrz Rafał Przedmojski z kompletem 11 punktów (były indywidualny wicemistrz NATO), na drugim miejscu uplasował się mistrz międzynarodowy Jan Adamski wielokrotny medalista i reprezentant Polski (9 punktów), a trzecie miejsce zajął kandydat na mistrza kpt. Mateusz Sypień (8 punktów).

W kategorii MON najlepszy był kpt. Mateusz Sypień (8 punktów), drugie miejsce zajął zwycięzca z ubiegłego roku ppor. Kamil Cichy (również 8 punktów), a na trzecim miejscu uplasował się por. Damian Graczyk (7,5 punktu) - medalista ostatnich mistrzostw NATO.

W kategorii ASzWoj najlepszy był ppłk Ryszard Cegłowski (7 punktów).

Najlepszą zawodniczką została por. Monika Kuligowska (5,5 punktu), reprezentująca WAT.

Mistrzostwa szachów błyskawicznych w ramach Mistrzostw Wojska Polskiego (7 września)

Pierwsze miejsce zajął por. Damian Graczyk, drugie miejsce - ppor. Kamil Cichy, trzecie miejsce - pchor. Paweł Głuszak (wszyscy po 7 punktów).

Mistrzostwa szachów szybkich rozgrywanych (6-8 września)

W mistrzostwach zwyciężył kandydat na mistrza st. szer. Daniel Michalski (9,5 punktu), drugi był kandydat na mistrza por. Dariusz Sycz (8,5 punktu), a trzeci, posiadający dwie normy kandydackie, mjr Paweł Krajewicz (8 punktów).

W kategorii ASzWoj, podobnie jak w turnieju szachów błyskawicznych, trzynaste miejsce zajął ppłk Ryszard Cegłowski (7 punktów).

Najlepszą zawodniczką została mł. chor. Andżelika Walerian (4,5 punktu).

Klasyfikację drużynową wygrał 5 Lubuski Pułk Artylerii z Sulechowa, który uplasował się przed 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich i akademiami wojskowymi. Wszystkie drużyny uzyskały po 22,5 punktu. O miejscach zadecydowała dodatkowa punktacja wyników indywidualnych.

Gratulujemy laureatom, a wszystkich sympatyków szachowych zmagań zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Mistrzostw!