None

134. rocznica urodzin generała Tadeusza Kutrzeby

15 kwietnia 2020 roku przypada 134. rocznica urodzin generała Tadeusza Kutrzeby - komendanta Wyższej Szkoły Wojennej w latach 1928-1939. Uznawany jest on za jednego z najwybitniejszych sztabowców II Rzeczypospolitej, zdobył doświadczenie w armii cesarsko-królewskiej w okresie I wojny światowej, uczestniczył w  wojnie polsko-bolszewickiej, dowodził Armią „Poznań” podczas kampanii wrześniowej 1939 roku.
Generał Tadeusz Kutrzeba był jednym z najlepiej wykształconych
wyższych dowódców polskich międzywojennego dwudziestolecia.
Utalentowany sztabowiec i operator, planista,
sprawdził się doskonale także jako dowódca wielkiej jednostki.
Marek Rezler, polski historyk, biograf i publicysta regionalny

Generał Kutrzeba jako komendant i wychowawca

"Wszyscy autorzy wspomnień i relacji podkreślają niezwykłą osobowość generała Tadeusza Kutrzeby. Postawny, zrównoważony, uprzejmy i rzeczowy – ale równocześnie stanowczy, budził powszechną sympatię i szczery szacunek. Nawet młodzi słuchacze Wyższej Szkoły Wojennej, wzorem wszystkich kursantów na świecie zwykle nadający wykładowcom różne przezwiska i ksywy, o Kutrzebie mówili „Pege” – od Pan Generał. Był to również nasz, wielkopolski generał".
Marek Rezler, polski historyk, biograf i publicysta regionalny

Dorobek pisarski bohatera znad Bzury

Gen. Kutrzeba miał znaczny dorobek jako pisarz wojskowy i historyk. Był autorem wielu prac z dziedziny taktyki, organizacji wojskowych regulaminów i obszernych rozpraw wojskowo-historycznych.
 
Całą wojnę spędził w niemieckich obozach jenieckich, w których z jego inicjatywy organizowano tajne kursy dla młodych oficerów. W obozach zbierał informacje, rozmawiał z uczestnikami walk z września, by ostatecznie napisać swe dwa największe dzieła „Bitwę nad Bzurą” i „Wojnę bez walnej bitwy”. 
 
Szczegółowe zestawienia publikacji oraz życiorys generała Tadeusza Kutrzeby zostały zamieszczone w załącznikach. 

Kilka wspomnień

Zachęcamy do wysłuchania audycji przygotowanej przez Radio Poznań, w której fragmenty wspomnień generała Tadeusza Kutrzeby czytał Franciszek Walerych. W programie wykorzystano wspomnienia żołnierzy Armii Poznań nagrane w 1957 roku przez Władysława Ruminowicza.