Zwiększając liczebność Wojska Polskiego wzmacniamy bezpieczeństwo Polski

Autor zdjęcia: Maciej Nędzyński / CO MON
W sobotę 24 lipca br. w Boguchwale szef MON uczestniczył w obchodach święta 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Minister wręczył dowódcy Brygady Chorągiew Wojska Polskiego - znak jednostki wojskowej oraz symbol sławy wojennej, tradycji, wierności, honoru i męstwa.
- Cieszę się, że tak wiele osób decyduje się na służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej, szczególnie właśnie tu, na Podkarpaciu. Odpowiadając na potrzeby zarówno dotyczące bezpieczeństwa naszej Ojczyzny, jak i chęć bardzo wielu ludzi do przystąpienia do WOT, zdecydowałem o utworzeniu kolejnej brygady w województwie podkarpackim. To będzie brygada, która będzie operowała we wschodniej części województwa podkarpackiego - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas święta 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- To bardzo ważna chwila w życiu Wojska Polskiego, w życiu Wojsk Obrony Terytorialnej i żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przed chwilą miałem zaszczyt przekazać Chorągiew Wojska Polskiego dla Brygady, jako znak tej formacji, jako znak żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej - powiedział minister.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej to jak dotąd największa brygada WOT. Służy w niej ponad 3,5 tys. żołnierzy. Bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone są w powiecie rzeszowskim, niżańskim, dębickim, jarosławskim i sanockim. Zgodnie z planowanym rozwojem WOT, do końca 2021 r. Brygada sformuje także 36. Batalion Lekkiej Piechoty w Przemyślu, na bazie którego powstanie 20. Przemyska Brygada OT.

Minister w trakcie uroczystości podziękował żołnierzom WOT za ich zaangażowanie w walce z epidemią i usuwaniu skutków ostatnich nawałnic. - Chciałbym podkreślić moje podziękowania dla żołnierzy za ich ofiarną służbę. Wielokrotnie mogliśmy się przekonać, że żołnierze WOT są zawsze gotowi i zawsze blisko. I to zarówno w czasie epidemii, kiedy na ochotnika zgłaszali się, żeby udzielać potrzebującym pomocy. Pomagali także wtedy, kiedy trzeba było usuwać skutki klęsk żywiołowych. Żołnierze WOT byli zawsze na miejscu i nieśli pomoc potrzebującym. Byli tacy, którzy twierdzili, że WOT jest niepotrzebny, sądzę, że jeśli są przyzwoitymi ludźmi to dziś się wstydzą tych słów - mówił minister. 

Obchodom święta towarzyszył dziś na Rynku Miejskim w Boguchwale piknik wojskowy pod hasłem "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, podczas którego żołnierze Wojska Polskiego zaprezentowali swój sprzęt i wyposażenie.

Na odwiedzających czekały m. in. KTO Rosomak, przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD oraz moździerz Rak i wyposażenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. 

- Bardzo dziękuję za udział w pikniku "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej młodych ludzi decydowało się na wstąpienie do Wojska Polskiego. (...) Dlaczego liczne Wojsko Polskie jest konieczne, żeby było bezpiecznie? Dlatego, że to jest właśnie ten element odstraszający ewentualnego agresora. Dlaczego ważne jest to, żeby wojsko było wyposażone w nowoczesny sprzęt? Dlatego, że jeżeli na wyposażeniu Wojska Polskiego jest nowoczesny sprzęt, to agresor zastanowi się kilka razy czy warto Polskę atakować. W związku z tym wyposażamy wojsko w najnowocześniejszy sprzęt. W 2018 roku rakiety Patriot, w 2019 rakiety HIMARS o zasięgu do 300 kilometrów, w 2020 roku najnowocześniejsze samoloty F-35. W tym roku czołgi ABRAMS - powiedział podczas pikniku minister.

W trakcie pikniku zainteresowani  służbą wojskową mieli okazję, aby porozmawiać  z żołnierzami i zapoznać się z ofertą Wojska Polskiego. Nie zabrakło także atrakcji przygotowanych dla najmłodszych. Na wszystkich czekały specjały z wojskowej kuchni polowej - smaczna grochówka i upieczony przez żołnierzy chleb. 

***
Dzień rozpoczęcia „Akcji Burza” na Podkarpaciu, czyli 26 lipca, został decyzją ministra obrony narodowej z dnia 17 lipca 2019 r. wyznaczony, jako oficjalne święto żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Brygada kultywuje tradycje jednostek wojskowych i pododdziałów partyzanckich zbrojnego podziemia niepodległościowego Podokręgu Armii Krajowej Rzeszów, kryptonim „Woda”, „Ogniwo”, „Rezeda” i Okręgu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Rzeszów.

***
Wojska Obrony Terytorialnej ściśle współdziałają z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W ostatnim roku żołnierze WOT  wspierali w szerokim zakresie zadań cywilną administrację  w walce z pandemią koronowirusa.

***
Piknik wojskowy w Boguchwale to jeden z wielu pikników organizowanych w Polsce w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Kampania została zainaugurowana w 2018 roku. Zwiększenie liczebności Wojska Polskiego jest jednym z priorytetów Ministra Obrony Narodowej.

Reforma systemu rekrutacji do Wojska Polskiego oraz nowe możliwości zgłaszania kandydatów przynoszą oczekiwane skutki. Do Wojskowych Centrów Rekrutacji, które uruchomiono w 2020 roku, zgłosiło się już niemal 14 tys. ochotników, chcących w przyszłości założyć żołnierski mundur. Za pośrednictwem portalu rekrutacyjnego zarejestrowało się ponad 26 tys. osób. Program „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” to także oferta dla młodych. W 200 szkołach w całym kraju uruchomiono klasy wojskowe ze specjalnie przygotowanym programem nauczania uzupełnionym o przygotowanie do służby wojskowej. Uczęszcza do nich 11 tys. uczniów. W tym roku, po raz pierwszy, absolwenci klas wojskowych przystąpią do skróconej, 12-dniowej służby przygotowawczej. Pilotażowo wystartuje także moduł oficerski w ramach Legii Akademickiej.

>>> GALERIA - Szef MON na święcie podkarpackich „terytorialsów”