Ruszyło wielonarodowe ćwiczenie pk. Saber Strike 22

6 zdjęć w galerii
1300 żołnierzy z Polski oraz około 300 jednostek sprzętu wojskowego - na terytorium Polski rozpoczęło się, organizowane przez USA, wielonarodowe ćwiczenie pk. Saber Strike 2022.
Saber Strike to coroczne, międzynarodowe ćwiczenie taktyczne z wojskami odbywające się na terenie Polski co dwa lata, które przygotowuje sojuszników i partnerów do reagowania na kryzysy regionalne i zaspokajania własnych potrzeb w zakresie bezpieczeństwa poprzez poprawę bezpieczeństwa granic i przeciwdziałanie zagrożeniom.

Ćwiczenie realizowane jest zgodnie z programem ćwiczeń Sił Zbrojnych RP na 2022 r. Wydarzenia szkoleniowe, takie jak Saber Strike 22, są planowane z dużym wyprzedzeniem i nie są powiązane z żadną bieżącą lub trwającą operacją.

Pododdział 2 Pułku Kawalerii USA (2nd Cavalry Regiment) przemieści się z Niemiec do krajów  bałtyckich przez terytorium RP, na trasie Jędrzychowice (przejście graniczne z Niemcami), Żagań, Wrocław, Łask, Mińsk Mazowiecki, Orzysz, Budzisko (przejście graniczne z Litwą).  Marszem na odcinku Żagań-Orzysz, w którym uczestniczy pododdział z 17 Brygady Zmechanizowanej, kieruje 11 Dywizja Kawalerii Pancernej.

Na poligonie w Bemowie Piskim odbędzie się wspólne szkolenie żołnierzy z Polski oraz sojuszników. Wszystkie działania na ternie Polski są koordynowane i kierowane przez Wojsko Polskie.

W ćwiczeniu weźmie udział około 1300 żołnierzy z Polski: z 17 Brygady Zmechanizowanej, 15 Brygady Zmechanizowanej, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, 4 pułku chemicznego, 1 i 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, a także Wojska Obrony Terytorialnej.