Polscy żołnierze razem z sojusznikami z NATO prowadzą szkolenie wojskowe dla ochotników

Autor zdjęcia: Maciej Nędzyński / CO MON
W niedzielę 12 marca br. w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej, Premier RP Mateusz Morawiecki i wicepremier Mariusz Błaszczak spotkali się z uczestnikami projektu „Trenuj z NATO”.
„Dzisiaj kolejna edycja naszego programu „Trenuj z wojskiem”, ale dzisiaj trenujemy z NATO. Instruktorami obok żołnierzy Wojska Polskiego są m.in. żołnierze z wojsk Stanów Zjednoczonych. Ale to nie jest święto. To jest dzień pokazujący naszą drogę do wolności, dzień pokazujący również nasze wysiłki i naszą troskę o to, żeby Polska była wolna, żeby się rozwijała. Żeby tak było, Polska musi być bezpieczna. Dzięki temu, że wzmacniamy Wojsko Polskie, powołujemy do życia nowe jednostki wojskowe, dzięki temu, że Wojsko Polskie rozwija się liczebnie, dzięki temu, że jest wyposażane w nowoczesną broń, Polska jest bezpieczna - powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas spotkania z Uczestnikami akcji „Trenuj z NATO”.

„Polska jest silna również w sojuszach, czego dowodem obecność żołnierzy amerykańskich, brytyjskich, rumuńskich i chorwackich na polskiej ziemi. Ale czego dowodem jest także obecność żołnierzy polskich w Rumunii czy na Łotwie i w innych miejscach, wszędzie tam gdzie Sojusz Północnoatlantycki zdecydował o tym, żeby wspierać naszych sojuszników” – zaznaczył wicepremier.

Szkolenie wojskowe dla osób cywilnych w ramach specjalnej edycji projektu „Trenuj z wojskiem” zorganizowano z okazji 24. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas jednodniowego szkolenia wykwalifikowani wojskowi instruktorzy zapoznawali chętnych z podstawami: obsługi broni palnej, zasad przetrwania, walki w bliskim kontakcie, udzielania pomocy medycznej, zachowania podczas alarmu.

W edycji specjalnej „Trenuj z NATO” część zajęć dla uczestników poprowadzili żołnierze wojsk sojuszniczych, którzy na co dzień służą na terytorium Polski.

„Dziś do programu „Trenuj z wojskiem”, realizowanego właśnie tu w Wesołej zgłosiło się prawie 500 osób. To jednodniowa edycja, najliczniejsza jeśli chodzi o zgłoszenia. Wiosną rozpoczniemy kolejną już, trzecią edycję naszego programu. W jesiennej i zimowej edycji ponad 11 tysięcy osób skorzystało z naszego szkolenia. To szkolenie, które skoncentrowane jest na przekazywaniu podstawowych zasad obsługi broni, zasad pierwszej pomocy medycznej, zasad przetrwania - np. rozpalania ogniska czy uzdatniania wody. Jest też możliwość nabycia umiejętności, tych podstawowych umiejętności dotyczących walki wręcz, podstaw samoobrony” – podkreślił wiceperemier.

Szkolenia realizowane dla ochotników projektu są bezpłatne i bezpieczne – zajęcia odbywają się pod okiem doświadczonych instruktorów wojskowych, często weteranów misji zagranicznych. To dobrze spędzony czas i prawdziwa, wojskowa przygoda.

„Polska jest częścią NATO, najsilniejszego sojuszu militarnego w historii świata. Musimy mieć armię tak silną, żeby miała wystarczającą siłę odstraszania. Budowa silnej armii zaczyna się na silnych finansach publicznych. To właśnie z polskiego budżetu finansujemy dzisiaj armię polską, zakupy za granicą, dokapitalizowanie naszych polskich zakładów zbrojeniowych. (...) Będziemy wzmacniać polską armię, bo jesteśmy przekonani właśnie o takiej strategii działania. Ona musi być taka silna, żeby najlepiej nigdy nie musiała być użyta” - mówił premier M. Morawiecki.

Szef MON przypomniał, że do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej trafią wkrótce najnowocześniejsze czołgi Abrams.

„To właśnie w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej, jeszcze w tym roku będą czołgi Abrams. Będą w rękach naszych żołnierzy, będą strzegły naszego bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego i we wschodniej Polsce” - powiedział.

***

Poprzednie edycje projektu „Trenuj z wojskiem” cieszyły się dużą popularnością. Podczas jesiennej edycji przeszkoliliśmy 4 tys. ludzi, a podczas szkoleń w ferie – 7 tys. chętnych. Ponad 98,5% uczestników deklaruje, że szkolenie spełniło ich oczekiwania i że warto się na nie zgłosić.

1 Warszawska Brygada Pancerna wchodzi w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej. Jest oddziałem z garnizonami położonymi w Warszawie - Wesołej, Siedlcach oraz Białej Podlaskiej. Zasadniczym sprzętem warszawskiej brygady są czołgi Leopard w wersji 2PL oraz 2A5. Według zapowiedzi wicepremiera-ministra obrony narodowej, to właśnie do tej jednostki już w tym roku trafią pierwsze czołgi Abrams.

>>> GALERIA - Szkolenie wojskowe „Trenuj z NATO” z udziałem premiera i szefa MON