Cześć Pamięci Wielkopolskim Bohaterom!

W 103. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego szef MON oddał hołd Bohaterom Wielkopolskim i przypomniał, jak doszło do niepodległościowego zrywu, który ogarnął całą Wielkopolskę i zakończył zwycięstwem Polaków.

„Bez ich spontanicznej decyzji, poświęcenia i heroizmu Wielkopolska byłaby jeszcze jedną niemiecką prowincją. Z głębi naszych polskich serc składamy podziękowania od naszego pokolenia, które dzięki odwadze Powstańców, może żyć w polskiej Wielkopolsce. Tegoroczne podziękowania są wyjątkowe, po raz pierwszy bowiem obchodzimy nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego" - tymi słowami Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przywołał pamięć o bohaterach Powstania Wielkopolskiego, którzy zgodnie sięgnęli po broń, by wywalczyć o wolną Polskę.

 

Zacięte walki trwały aż do rozejmu w Trewirze z 16 lutego 1919 roku. O losach wyzwolonej Wielkopolski finalnie zdecydowano w podpisanym 28 czerwca Traktacie Wersalskim, który przyznał Polsce większość dawnej pruskiej części Wielkopolski.

***
23 listopada 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.