Brytyjskie wojska inżynieryjne będą wspierać polskich żołnierzy na granicy

Autor zdjęcia: Maciej Nędzyński / CO MON
Wojska inżynieryjne z Wielkiej Brytanii będą pomagać Polakom w reperacji tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Dziś odbyło się spotkanie ministra Mariusza Błaszczaka i Bena Wallace’a, sekretarza obrony Wielkiej Brytanii, na którym omówiono szczegóły tej współpracy.
Ministerstwa Obrony Rzeczypospolitej Polskiej i Wielkiej Brytanii przeprowadziły w czwartek 18 listopada konsultacje bilateralne dotyczące dalszego rozwoju współpracy obronnej ze szczególnym uwzględnieniem aspektów zbrojeniowych. W wyniku konsultacji strony podpisały „Oświadczenie Intencyjne” (Statement of Intent) w sprawie współpracy dotyczącej dziedziny rozwoju zdolności Sił Zbrojnych RP w obszarze obrony powietrznej w ramach programu NAREW.

"Ta deklaracja intencji jest tylko jednym z etapów naszej bardzo bliskiej współpracy. Chciałbym podziękować za to, że możemy liczyć na Wielką Brytanię, za zaangażowanie Wielkiej Brytanii w wyzwania jakie stoją przed nami, a tym wyzwaniem niewątpliwie jest sytuacja na polsko-białoruskiej granicy" - powiedział Mariusz Błaszczak, po zakończeniu konsultacji bilateralnych z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Benem Wallacem.

Szef MON podziękował stronie brytyjskiej za współpracę. Wyraził nadzieję, że kompania żołnierzy brytyjskich jeszcze w tym miesiącu rozpocznie służbę razem z żołnierzami polskimi. Zadaniem żołnierzy brytyjskich będzie reperowanie tymczasowego ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej oraz utrzymanie i udrożnienie połączeń drogowych.

"Chciałbym podkreślić, że polska granica jest szczelna i będzie szczelna. Nikt, kto będzie próbował nielegalnie przejść przez granicę, nie będzie mógł tego uczynić, mimo starań reżimu Łukaszenki, mimo ataków hybrydowych, zapewnimy Polsce bezpieczeństwo. Dziękuję, że możemy to zrobić również ze wsparciem żołnierzy brytyjskich" - powiedział minister.

W trakcie spotkania podpisana została deklaracja o współpracy.

"Bardzo się cieszę też z podpisanej deklaracji, która otwiera drogę do realizacji programu „Narew”, a więc programu obrony przeciwlotniczej przy wykorzystaniu pocisków CAMM. Inspektorat uzbrojenia zarekomendował właśnie, aby w pierwszej kolejności rozpatrywać taką ofertę, która została złożona przez Wielką Brytanię. Mam nadzieję, że szybko będą postępować dalsze negocjacje związane z podpisaniem umów licencyjnych i umów wykonawczych" – poinformował w czasie spotkania minister M. Błaszczak. 

Minister zaznaczył, że  w ramach polsko-brytyjskiej współpracy zbrojeniowej Inspektorat Uzbrojenia zarekomendował brytyjską ofertę efektora CAMM jako rakiety pierwszego wyboru w obszarze obrony powietrznej w ramach programu „Narew”.

"Cieszę się, że mogę być tutaj i widzieć na własne oczy jak ta bliska współpraca się materializuje. (…)  Jeżeli chodzi o sytuację na polsko-białoruskiej granicy jest to świadoma próba zdestabilizowania nie tylko Polski, nie tylko Łotwy i krajów sąsiadujących, ale też całej Europy po to, aby po prostu całą Europę osłabić. Najlepszy sposób, aby odpowiedzieć na to, to przede wszystkim współpracować ze sobą ramię w ramię, nie tylko w ramach NATO, ale po prostu jako dobrzy przyjaciele i partnerzy. Zdecydowanie nie dopuścimy do tego, aby sytuacja na granicy zaogniła się jeszcze bardziej i apelujemy do Aleksandra Łukaszenki, aby zaprzestał tej obrzydliwej próby wykorzystywania ludzi jako broń" - powiedział sekretarz Wallace.

W trakcie spotkania w Bemowie Piskim ministrowie odwiedzili żołnierzy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz żołnierzy z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, którzy stacjonują w Polsce w ramach Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

GALERIA >>> Brytyjskie wojska inżynieryjne będą wspierać polskich żołnierzy na granicy

***

Żołnierze Wielkiej Brytanii  stacjonują w Polsce w ramach wielonarodowej batalionowej grupy bojowej eFP (enhanced forward presence). Państwem ramowym jest USA, ponadto służą tu sojusznicy z Rumunii i Chorwacji.  Na co dzień grupa współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. Podobnie jak w przypadku pozostałych batalionowych grup bojowych eFP w Europie, jej działania są koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny Wschód formowaną w Elblągu. W zeszłym tygodniu rozpoczął się  w Polsce rekonesans  wojsk inżynieryjnych Wielkiej Brytanii przygotowujący możliwości współpracy przy  przeciwdziałaniu kryzysowi na granicy polsko-białoruskiej.