Do zobaczenia Mistrzu! Sierż. Piotr Małachowski żegna się z mundurem

2 zdjęć w galerii
W piątek, 27 maja odbyła się uroczystość pożegnania fenomenalnego żołnierza-sportowca odchodzącego do rezerwy. Sierż. Piotr Małachowski – podoficer, dyskobol, czterokrotny olimpijczyk, wicemistrz olimpijski z Rio de Janeiro i z Pekinu.
Piotr Małachowski rzut dyskiem uprawia od 13. roku życia. Jego talentem jako pierwszy zainteresował się nauczyciel wychowania fizycznego p. Bernard Jabłoński, który jako pierwszy dał mu do ręki dysk i pokazał, jak kręcić się w kole. Piotr uwierzył w maksymę, którą przekazał mu trener – „ciężka praca zawsze popłaca”. Ku zaskoczeniu wielu osób, sport wielokrotnie musiał konkurować z muzyką, gdyż Piotr grał w Orkiestrze Ochotniczej Straży Pożarnej.

Sierż. Małachowski od zawsze odznaczał się wytrwałością w działaniu i uporem, co przekładało się na rewelacyjne wyniki sportowe i nie tylko. Jako żołnierz wielokrotnie pokazał na arenach międzynarodowych, jak mocni są żołnierze Wojska Polskiego. Piotr Małachowski był żołnierzem m.in. 2. Batalionu Dowodzenia Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu. W latach 2004-2005 pełnił służbę zasadniczą. Od września 2005 pełnił służbę zawodową. Ostatnie stanowisko służbowe zajmował w Centralnym Wojskowym Zespole Sportowym.

Warto wspomnieć, że sierż. Piotr Małachowski był laureatem Buzdygana 2016. W swojej karierze zdobył mnóstwo tytułów i medali, które nie przysłoniły tego, co Piotr uważa za najcenniejsze.  Od wielu lat dzieli się swoim sukcesem z tymi, którzy potrzebują pomocy oddając najcenniejsze zdobyte trofea na licytacje charytatywne i społeczne.

Podczas pożegnania w imieniu ministra obrony narodowej p. Mariusza Błaszczaka, szef zespołu kmdr por. Janusz Porzycz wręczył pamiątkowy ryngraf żegnającemu się z mundurem sierż. Piotrowi Małachowskiemu. Następnie podziękował podoficerowi za służbę, godne reprezentowanie wizerunku żołnierza Wojska Polskiego na arenach międzynarodowych, za poświęcenie i zaangażowanie oraz życzył zdrowia oraz powodzenia w realizacji nowych, ambitnych planów. – Powinniśmy być dumni z tego, że mamy takich żołnierzy-sportowców. Mistrz, oddający najcenniejsze trofea, które wywalczył w swojej karierze na rzecz bardziej potrzebujących, jest wielkim człowiekiem – mówił oficer.

Kończący służbę wojskową po 17 latach żołnierz-sportowiec podziękował przełożonym i współpracownikom za lata wspólnej służby i pracy na rzecz sportu wojskowego. – Myślę, że jeszcze nie raz się spotkamy – podkreślił podoficer.

***
Sierż. Piotr Małachowski Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 8 października 2008 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. 27 sierpnia 2009 został odznaczony przez Ministra Obrony Narodowej złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. 2 września 2009 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za sukcesy sportowe odniesione w 2016 roku Piotr Małachowski został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

***
Największe sukcesy Piotra:

 • 2004 r. - Mistrzostwa Polski, brąz;
 • 2005 r. – Mistrzostwa Polski, złoto;
 • 2007 r. -  Światowy Finał IAAF w Stuttgarcie, brąz – 65.35;
 • 2007 r. - Światowe Igrzyska Wojskowe CISM, Hajdarabad, srebro;
 • 2008 r. – Wicemistrz Olimpijski, Pekin;
 • 2009 r.-  Wicemistrz Świata, Berlin;
 • 2009 r. – Wojskowe Mistrzostwa Świata, złoto, Sofia;
 • 2010 r. -  Mistrz Europy, Barcelona;
 • 2012 r. – IO Londyn, 5 miejsce;
 • 2013 r. - wicemistrz świata, Moskwa;
 • 2013 r. – Wojskowe Mistrzostwa Europy, Warendorf, brąz;
 • 2015 r. - Światowe Igrzyska Wojskowe CISM, Mungyeong, srebro;
 • 2015 r. – Mistrz Świata, Pekin;
 • 2016 r. – Mistrz Europy, Amsterdam.